Już za tydzień (20 stycznia) pierwsi uczniowie rozpoczną zimową przerwę w nauce. Ferie spędzone w mieście coraz częściej są ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Nie wszyscy nauczyciele w tym czasie mogą odpocząć. Część z nich nadrabia to, czego z powodu nawarstwienia obowiązków nie udało się wykonać w ostatnich tygodniach, niektórzy podczas przerwy pracują na półkoloniach czy innych dodatkowych zajęciach.

Dlatego chcemy zaprezentować pomysły i inspiracje do tego, co można robić z dziećmi podczas przerwy zimowej tak, aby i sobie sprawić przyjemność.

1. Spektakl teatralny dla młodego widza Czy umiesz gwizdać, Johanno?, Poznań

Premiera najnowszej produkcji Centrum Sztuki Dziecka już w niedzielę, 19 stycznia w Poznaniu. Na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i CSD będzie można zobaczyć sceniczną adaptację książki Ulfa Starka.

W opisie spektaklu można przeczytać: „Ośmioletni Berra bardzo chciałby mieć dziadka, takiego samego jak ma jego najlepszy przyjaciel Uffe. Chłopcy udają się w tym celu do domu opieki, gdzie poznają Nilsa, sympatycznego starszego pana w kapeluszu, lubującego się w cygarach i babeczkach cynamonowych. Czas spędzony na wspólnych rozmowach przy kawie, grach w karty, nauce gwizdania, konstruowaniu latawca a nawet...wykradaniu czereśni z sadu w środku nocy, powoduje, że między »dziadkiem«, a »wnukiem« rodzi się bardzo bliska więź”.

Jest to opowieść o przemijaniu, która w niebanalny sposób pokazuje odejście drugiego człowieka. Przedstawienie w reżyserii Laury Słabińskiej to propozycja dla dzieci w wieku powyżej 10 lat.

2. Film animowany Kraina lodu, reż. Chris Busk, 2013

„Takiego śniegu dawno w kinie nie widzieliśmy” – piszą w sieci internauci, którzy premierę animacji mają już za sobą. Niezwykła opowieść o miłości, owiana nutką humoru i przepięknych scenerii zachwyca szczególnie wykonaniem wersji w 3D.

Jednak to nie jest film, w którym liczą się tylko efekty specjalne. Historia Anny i jej siostry Elsy wciąga od początkowych scen i trzyma w napięciu do samego końca. Film obfituje również w wiele momentów humorystycznych, których głównymi bohaterami oprócz Anny są jej towarzysz Kristoff oraz bałwan Olaf. Głosu temu ostatniemu użyczył Czesław Mozil.

3. Spektakl teatralny Kamienica, Teatr Miniatura, Gdańsk

„Humorystyczna opowieść o szacunku dla odmienności, indywidualizmie i niestandardowym podejściu do życia” – piszą twórcy spektaklu powstałego na kanwie opowieści gdańszczanki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel.

Do kamienicy Pod Świńskim Ryjem wprowadza się Klara Kwik, indywidualistka z dużą dozą wyobraźni. Ta historia opowiada o nieporozumieniach, konfliktach oraz tajemnicy z przeszłości, a na zakończenie pojawiają się duchy przodków...

Kamienica nawiązuje do historii Gdańska i relacji między ludźmi z różnych kultur. W opowieści znajdziemy także odkrywanie źródeł lęków przed odmiennością czy trudów nawiązywania relacji sąsiedzkich.

Spektakl wyreżyserowała Ewa Piotrowska.