JĘZYKOWE MANOWCE: Około
25/08/2014To bardzo przydatne i popularne słowo – pomaga nam wtedy, gdy nie chcemy lub nie musimy wyrażać się precyzyjnie. Dzięki „około” podawane wartości można zaokrąglić, a tym samym wyeliminować z naszej wypowiedzi zbędne szczegóły.
Używamy przyimka „około”, by zaznaczyć, że liczba, ilość, objętość lub czas, o których mówimy, są przybliżone. Przyimek ten ma rząd jedynie dopełniaczowy, tzn. łączy się z rzeczownikami i liczebnikami w dopełniaczu.
Częste są błędne połączenia „około” z rzeczownikami w przypadku innym niż dopełniacz, np. Do ciasta należy dodać około jedną szklankę mleka, zamiast: Do ciasta należy dodać około jednej szklanki mleka.
Niepoprawne jest też łączenie wyrażenia zawierającego przyimek „około” z innym przyimkiem, który wymaga połączenia z wyrazem w przypadku innym niż dopełniacz, np. Za około dziesięć minut odjedzie pociąg. Aby to zdanie brzmiało poprawnie, należy zrezygnować z „około” i użyć określeń „mniej więcej” lub „prawie”: Za mniej więcej dziesięć minut odjedzie pociąg.