Film dokumentalny Wyspa władców o początkach państwa polskiego został nagrodzony na prestiżowym festiwalu w baskijskiej Irunie (Hiszpania). Film ten odkrywa tajemnice Ostrowa Lednickiego i życie pierwszych osadników. Pokazuje też coś więcej – jak dziś prowadzi się badania nad tym, co dawne i głęboko ukryte. 

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Archeologicznych zakończył się sukcesem dla producentów polskiego filmu o początkach państwa Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Film otrzymał nagrodę ARKEOLAN za „najciekawsze przedstawienie wyników badań archeologicznych”.

Dokument pokazuje wyniki wieloletnich i wielodyscyplinarnych badań archeologów i naukowców. Tajemnice początków państwowości odkrywamy wraz z twórcami dzięki kamerom towarzyszącym podwodnym pracom badawczym. Komputerowo udało się odtworzyć także kościół, wały i rezydencję książęcą na Lednicy. 

Autorzy filmu Wyspa władców zadają kontrowersyjne pytania na temat tego, co działo się w państwie Mieszka, jaką rolę odgrywały poszczególne grody czy gdzie odbył się chrzest władcy oraz czy w Ostrowie Lednickim był Otton III. To niezwykła opowieść o dawnych czasach, opowiedziana w dynamiczny sposób, pokazująca nie tylko życie pierwszych władców, lecz także to, co działo się w grodach. Z drugiej strony to bardzo dobry przykład wykorzystywania nowoczesnych metod badawczych do odkrywania odległej historii.

Film dostępny jest na stronie TVP VOD: http://vod.tvp.pl/dokumenty/historia/wyspa-wladcow/wideo/wyspa-wladcow/8610807