Na czas lata przedszkola i podstawówki zostaną połączone w specjalne zespoły, otwarte dla najmłodszych.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty dotyczącą edukacji przedszkolnej od września 2016 roku w szkołach podstawowych nie będzie wyodrębnionych zerówek. Ministerstwo Edukacji Narodowej częściowo wraca do starych pomysłów: planuje rezygnację z oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych i zastąpienie ich zespołami szkolno-przedszkolnymi. W okresie wakacji będą one otwarte dla najmłodszych podopiecznych.

 

Zgodnie z założeniami projektu oddziały przedszkolne zostaną przekształcone w przedszkola z mocy prawa i będzie to równoznaczne z powstaniem zespołu szkolno-przedszkolnego. Dyrektorem takiego zespołu zostanie dotychczasowy dyrektor szkoły podstawowej. MEN zaznacza, że w stosunkach pracy nauczycieli nic się nie zmieni. Nie trzeba będzie rozwiązywać dotychczasowych umów i zawierać nowych, bo nauczyciele staną się pracownikami zespołu.

 

Jeszcze nie ustalono, w jaki sposób będzie rozliczany czasu pracy osób, które jedną część etatu będą poświęcały na zajęcia w szkole, a drugą w przedszkolu. Zdaniem Krzysztofa Baszczyńskiego – wiceprezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego: „nie można przecież pozbawić nauczycieli urlopu tylko dlatego, że częściowo ich obowiązki wykonywane były w przedszkolu, czyli placówce nieferyjnej”.

Resort edukacji zapewnia jednak, że zanim system zostanie wdrożony, przygotowany zostanie czytelny status nauczycieli prowadzących zajęcia w zespołach. Prace nad projektem jednak trwają, wiele przepisów może się więc jeszcze zmienić.