Komputer lub komórka przed snem? Koszmar!
07/02/2014Wieczorne i nocne oglądanie telewizji, surfowanie po internecie, rozmowy na Skypie czy przez telefon komórkowy mogą źle wpływać na sen nastolatków. Najnowsze badania Collegium Weill Cornell w Dausze w Katarze dowodzą, że korzystanie z najnowszych technologii tuż przed zaśnięciem rozregulowuje organizm i powoduje, że młodzi ludzie krócej śpią w nocy, a w dzień są senni.
Teresa Arora z Medycznego Collegium Weill Cornell w Dausze (Doha) w Katarze, jedna z autorek pracy dotyczącej wpływu nowych technologii na sen nastolatków, twierdzi, że korzystanie z komputera w sypialni prowadzi do niedoborów snu, sprawia, że młodzi ludzie później zasypiają, a co za tym idzie – są senni w ciągu dnia.
„To może niekorzystnie wpływać na efekty ich działania, zwłaszcza w szkole” – dodaje badaczka w wypowiedzi przytoczonej przez agencję Reuters.
Zespół z Kataru kierowany przez Teresę Arorę przeanalizował wyniki badań przeprowadzonych w grupie 738 uczniów od 11 do 13 lat z siedmiu angielskich szkół. Okazuje się, że najbardziej negatywny wpływ na długość snu młodych ludzi ma wieczorne korzystanie z mediów społęcznościowych i łączenie się online z przyjaciółmi. Trudności w zasypianiu wykazują ci uczniowie, którzy słuchają przed snem muzyki, grają w gry wideo czy rozmawiają za pomocą komunikatorów. Na budzenie się w nocy największy wpływ ma oglądanie telewizji, a koszmary wzmaga muzyka przed snem.
Badania National Sleep Foundation pokazują także, że korzystanie z komputera na godzinę przed zaśnięciem powoduje nocne przebudzenia, płytki sen czy nawet bezsenność. Połowa nastolatków i dwudziestolatków deklaruje, że korzysta z komputera tuż przed zaśnięciem każdej nocy!
Ile powinni spać nasi uczniowie? Sprawdź infografikę NSF: http://www.sleepfoundation.org/sites/default/files/how-much-sleep-do-we-really-need-infographic.png