Radomscy gimnazjaliści na lekcjach wychowawczych odwiedzają miejscowe więzienie. To część programu edukacyjnego zainicjowanego przez Urząd Miejski w Radomiu i Służbę Więzienną.
„Celem programu jest zwrócenie uwagi na zjawisko przestępczości, przemocy rówieśniczej i demoralizacji nieletnich oraz na przyczyny powodujące, że młodzi ludzie stykają się z wymiarem sprawiedliwości.” – wyjaśnił wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek, odpowiedzialny w radomskim ratuszu za oświatę. „Młodzież często nie zdaje sobie sprawy, jakie może ponieść konsekwencje nieprzemyślanego zachowania i błędnie podjętych decyzji.” – dodał wiceprezydent.
Program „Więzienie – stracony czas” jest realizowany w Radomiu już po raz drugi. Skierowany jest do uczniów trzecich klas gimnazjów. W ramach nietypowych lekcji wychowawczych uczniowie oglądają pomieszczenia aresztu oraz rozmawiają z osadzonymi. Półtoragodzinne zajęcia prowadzą funkcjonariusze Służby Więziennej – psycholog i wychowawca działu penitencjarnego – wspólnie z radomskimi policjantami.

Organizatorzy przedsięwzięcia tłumaczą, że młodzi ludzie uczestniczący w zajęciach widzą, że prawo łamią nie tylko groźni przestępcy, lecz także ludzie tacy jak oni – ich koledzy, sąsiedzi, członkowie rodziny. Dzięki akcji młodzież dowie się, jak unikać niebezpiecznych sytuacji oraz jak zmniejszyć ryzyko stania się sprawcą lub ofiarą przestępstwa.