Licealiści na medal!
18/08/2014Sześć złotych medali, sześć srebrnych i jedenaście brązowych przywieźli tego lata polscy licealiści z międzynarodowych olimpiad przedmiotowych – informuje „Gazeta Wyborcza”. Co dyscyplina to medal! Z matematyki – złoty i cztery brązowe, z informatyki – po jednym złotym i srebrnym oraz dwa brązowe, fizyka – złoto, dwa srebra i brąz, chemia – dwa złote, po jednym srebrnym i brązowym, biologia – srebrny i dwa brązowe oraz złoto i srebro z olimpiady lingwistyki matematycznej.
Z każdym rokiem Polska umacnia swoją pozycję. W klasyfikacji medalowej w chemii zajmuje piąte miejsce na świecie, a w informatyce jest w czołówce – obok Chin, Rosji i USA. Kto stoi za polskim sukcesem? Zdaniem ekspertów efekty przynosi indywidualny tryb nauczania, który jest coraz częściej przyznawany zdolnym uczniom, oraz praca nauczycieli, którzy wyłapują talenty. Zdaniem Wandy Szelągowskiej, kierownika organizacyjnego olimpiady chemicznej, praca nauczycieli ze zdolną młodzieżą jest coraz trudniejsza: „Program nauczania przedmiotów ścisłych w liceach jest dziś okrojony, np. podstawowa chemia kończy się, zanim ma szansę uczniów zafascynować. Nie ma w niej czasu na eksperymenty, pracę w laboratorium. Dlatego nauczyciele muszą włożyć dużo serca, by rozbudzić pasję, a potem zmotywować do rywalizacji i pracy po lekcjach. A kiedy już im się to uda – cieszyć się z tego, że ich uczniowie często wyprzedzają swoich mistrzów i zadają bardzo trudne pytania”.
Prof. Krzysztof Diks z Uniwersytetu Warszawskiego, który czuwa nad olimpijczykami, uważa, że dofinansowanie do olimpiad to najlepiej wydane pieniądze z budżetu państwa.
Oto lista medalistów:
Matematyka: Karol Kaszuba z Warszawy (złoto), Łukasz Bożyk z Warszawy (brąz), Piotr Pawlak z Gdańska (brąz), Jan Gwinner z Krakowa (brąz), Kamil Rychlewicz z Łodzi (brąz).
Informatyka: Jarosław Kwiecień z Wrocławia (złoto), Michał Glapa z Krakowa (srebro), Stanisław Barzowski z Gdyni (brąz), Albert Citko z Warszawy (brąz).
Biologia: Kinga Szczepaniak z Elbląga, Karol Waleśkiewicz z Białegostoku, Bartosz Gąsiorkiewicz z Wrocławia.
Chemia: Mateusz Szczygieł z Zamościa (złoto), Wojciech Łyczek z Warszawy (złoto), Karol Rząd ze Szczecina (srebro), Anna Fabich ze Szczecina (brąz).
Fizyka: Adam Krasuski z Poznania (złoto), Jakub Supeł z Warszawy (srebro), Paweł Czajka z Torunia (srebro), Filip Plata z Radomia (brąz).
Lingwistyka matematyczna: Miłosz Mazurkiewicz-Dubieński ze Złotowa (złoty medal i pierwsze miejsce na świecie), Stanisław Wilczyński z Wrocławia (srebro), Maciej Kocot z Krakowa (brąz).