MAM POMYSŁ NA… problemy „internetowe”
17/04/2014(oprac. Małgorzata Rożyńska)
Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszych czasach do największych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży są zaliczane: internet, telefony komórkowe oraz nowe technologie. Wielu nauczycieli poszukuje wsparcia w postaci narzędzi edukacyjnych oraz wskazówek i podpowiedzi w zakresie niwelowania u uczniów nieodpowiednich zachowań, jakie w konsekwencji mogą doprowadzić do przykrych następstw. Poszukiwane są materiały, publikacje (scenariusze zajęć) i pomysły na zajęcia edukacyjne, głównie na godziny wychowawcze, dzięki którym wzrośnie u uczniów wrażliwość na „internetowe” problemy.
Działaniem profilaktycznym będzie pobudzanie dzieci i młodzieży do pogłębionej refleksji, stawianie im pytań oraz rozmawianie na te tematy. Nieodzowne są również przykłady, które pomagają w rozumieniu tych zjawisk i zagrożeń.
Doskonałą pomocą są kreskówki „Owce w Sieci”. Filmy powstały w ramach programów Zodpovedne.sk, Pomoc.sk oraz Stopline.sk, współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej. Natomiast w Polsce projekt „Owce w Sieci” został wdrożony przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa).
Co warto wiedzieć o kreskówkach „Owce w Sieci”? To żartobliwe filmiki, które nawiązują do obecnego stylu życia oraz kultury dziecięcej i młodzieżowej. Bohaterowie kreskówek (owce) są uwikłani w problemy współczesnych zagrożeń. Jak w każdej bajce pojawia się morał prowadzący do wyciągnięcia odpowiednich wniosków, czyli „podpowiadający” uczniom, jak uniknąć przedstawionych niebezpieczeństw.
Dzięki tym kreskówkom nauczyciel może rozwinąć rozmowę i podjąć szereg działań profilaktycznych w zakresie problematyki takiej jak: konsekwencje z publikacji zdjęć i nagrań w internecie, uwodzenie przez internet, wykorzystywanie fotografii i nagrań wideo, prześladowanie w internecie (cyberstalking), wyłudzanie danych osobistych i majątkowych przez internet lub internetowe przepisy na urodę.
Polecane filmy oraz scenariusze zajęć dla nauczycieli można znaleźć na stronie http://www.sheeplive.eu