Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas ogłosiła 2013 rokiem bezpiecznej szkoły. MEN prowadzi programy profilaktyczne, stworzyło koalicję na rzecz Bezpiecznej Szkoły z organizacjami pozarządowymi, udostępnia poradniki o tym, jak radzić sobie z przemocą w szkole, jak przestrzec dzieci i młodzież przed demoralizacją i przestępczością. Czy to wystarczy, by w szkołach było bezpiecznie?

Dane statystyczne wskazują, że po raz pierwszy od pięciu lat zmalała ogólna liczba przestępstw popełnianych w szkołach podstawowych i gimnazjach. W 2012 r. było ich ok. 3 tys. mniej niż rok wcześniej. Z informacji MEN wynika, że zmniejszyła się liczba przypadków przemocy fizycznej wśród uczniów i przestępstw przeciwko obyczajności, rzadziej obiektem agresji stawali się nauczyciele, zmniejszył się odsetek uczniów uczestniczących w bójkach.

Niepokojący jest jednak ciągły wzrost liczby przestępstw narkotykowych. W ubiegłym roku w szkołach podstawowych i gimnazjach zanotowano blisko 800 takich przestępstw. „Jeszcze trzy lata temu przestępstwa narkotykowe stanowiły niecałe 2 procent wszystkich popełnionych w szkołach podstawowych i gimnazjach. W roku ubiegłym – ponad 3,2 procent” – powiedziała „Rzeczpospolitej” Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

Strona internetowa Koalicji na rzecz Bezpiecznej Szkoły: www.bezpiecznaszkola.men.gov.pl.