Aktywny Mały Uniwersytet Latający to bezpłatne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów mieszkających na wsi i w małych miastach. Są organizowane z inicjatywy Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a polegają na propagowaniu nauki w interaktywnej, dynamicznej i ciekawej formie.

Projekt jest realizowany w Wielkopolsce. Oprócz zajęć dla dzieci powstała też wersja warsztatów i wykładów dla dorosłych, w których mogą wziąć udział rodzice i dziadkowie.  Spotkania z nimi dotyczą m.in. wiedzy o rozwoju człowieka, właściwym wychowaniu i wymagań współczesności.  W ramach Akademii dla Dorosłych znalazły się także warsztaty dla nauczycieli. Ich tematyka jest poświęcona efektywnemu nauczaniu (tutoring nauczycielski i rówieśniczy) i nowym technologiom.

Wśród tematów poruszanych w ramach AMUL’a pojawiły się między innymi pułapki percepcyjne, higiena mózgu czy budowa prostego robota. Studenci biologii przywieźli na zajęcia mrówki i jaszczurki,  dzięki którym tłumaczyli nie tylko strukturę ekosystemu, lecz także rolę zmysłów w odbiorze bodźców z otoczenia.

Mały Uniwersytet Latający to szansa rozwoju zarówno dla uczestników zajęć, jak i prowadzących te zajęcia studentów. Jak głosi słynna maksyma, najlepszą formą nauki jest uczenie innych.

Do udziału w projekcie zgłosiło się dotąd ponad 60 szkół.

Więcej przeczytać można na stronie: http://www.psychologia.amu.edu.pl/ip-w-dzialaniu/maly-uniwersytet-latajacy/