Młodsi Polacy są coraz mądrzejsi?
18/10/2013Polska młodzież wypadła zdecydowanie lepiej w rozumieniu tekstu i rozwiązywaniu zadań niż starsze pokolenia – pokazuje ostatnie Międzynarodowe Badanie Kompetencji Osób Dorosłych PIAAC, przeprowadzone w 24 krajach świata należących do OECD. Najmłodsza badana grupa uzyskała wyniki porównywalne z młodymi ludźmi z innych krajów.
Wyniki pokazują jednak, że w Polsce mamy dużą różnicę między wynikami grup w wieku 16–24 lata i 24–65 lat. Ci pierwsi uzyskali rezultat aż o 17 punktów wyższy w badaniu poziomu rozumienia tekstu oraz o 11 wyższy w rozumowaniu matematycznym.
Jak czytamy w analizie badania, przeprowadzonej przez IBE, najmłodsza badana w PIAAC grupa w wieku 16–19 lat (czyli uczniowie na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej) uzyskała wyniki lepsze od średnich swoich rówieśników w innych krajach, a w rozumowaniu matematycznym porównywalne z pozostałymi.
Starsza grupa badanych nadal jednak uzyskuje wyniki dużo poniżej średniej w wielu badanych obszarach. Pojawia się problem w wykorzystywaniu technologii informacyjno- komunikacyjnych. Młodsi sprawniej poruszają się w tej przestrzeni, jednak nadal znacznie odstają od kolegów z innych krajów.
Badanie pokazuje także, że w przeciwieństwie do pozostałych krajów w badaniach bardzo dobrze wypadają Polki – w rozumieniu tekstu osiągnęły wynik o 6 punktów lepszy niż mężczyźni. W umiejętnościach matematycznych różnicy nie ma, ale w pozostałych krajach to mężczyźni wypadają lepiej.
Średni wynik Polaków (w wieku 16–65 lat) w tym badaniu, w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 1994 roku, mimo słabych wyników w poszczególnych testach pokazuje duży wzrost umiejętności w stosunku do średniej w 24 krajach na świecie. I choć nadal jesteśmy poniżej średniej, to wzrostowa tendencja może świadczyć o coraz większych możliwościach Polaków. Faktem jest, że nie ma już dużej różnicy między naszym poziomem umiejętności a poziomem w takich krajach, jak Dania, USA czy Niemcy.
Przeczytaj więcej: https://www.men.gov.pl/images/stories/PDF/PIAAC2.pdf
oraz