Edukacja blisko ucznia
13/02/2023Jak uczyć skutecznie? Warto uwzględnić potrzeby, możliwości, rozwój psychofizyczny i sytuację konkretnego ucznia, a następnie wraz z nim wybrać odpowiednie metody nauczania. Jak to zrobić? Dowiedzą się tego Państwo podczas kolejnego webinaru II edycji Szkoły z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
W internecie krąży ilustracja przedstawiająca uczniów jako różne zwierzęta – żabę, kurę, małpę, rybę, fokę, słonia i kota. W ramach testu nauczyciel postanawia ocenić ich zdolność wspinania się na drzewo. Obrazek znakomicie ilustruje, jak różnią są uczniowie, jak odmienne mają możliwości i indywidualne ograniczenia oraz jak ważne jest dostosowanie wymagań edukacyjnych do każdego z nich. Klasa to zbiór jednostek, dlatego indywidualizacja w nauczaniu jest konieczna.
Inspiracje do indywidualnej pracy z uczniem
Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na rozwój i funkcjonowanie uczniów. Dla mnie niezwykle ważne jest zrozumienie potrzeb oraz sytuacji młodego człowieka, jak również wspólne poszukiwanie najbardziej odpowiednich metod pracy – mówi Izabela Jaskólska, zachęcając do zastosowania zindywidualizowanego podejścia do każdego z uczniów.
W najbliższą środę 15 lutego o godz. 18.00 na platformie Mobilna szkoła odbędzie się webinar Edukacja blisko ucznia, czyli inspiracje do indywidualnej pracy z dzieckiem. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich nauczycieli, zwłaszcza dopolonistów, a także nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowawców.
Webinar poprowadzi Izabela Jaskólska – polonistka, dyrektorka SP w otulinie Puszczy Kampinoskiej, prelegentka i współorganizatorka konferencji edukacyjnych, prowadząca zajęcia z innowacji i kreatywnych metod pracy z uczniem oraz wolontariatu, autorka kursów oraz bloga „Iskierki w edukacji”.
Podczas webinaru dowiedzą się Państwo, jaką rolę odgrywa nauczyciel w procesie indywidualizacji nauczania. Prowadząca przedstawi różne metody pracy oraz czynniki wpływające na funkcjonowanie dziecka w środowisku szkolnym. Podzieli się sprawdzonymi sposobami, które wspierają rozwój indywidualnych predyspozycji i talentów uczniów. A także podpowie, jak wspierać ich w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, zależnie od tempa pracy ucznia.
Troska o dobrostan
Wydarzenie odbywa się w ramach II edycji programu Szkoła z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji na platformie Mobilna Szkoła.Tegoroczna edycja koncentruje się na wsparciu nauczycieli realizujących pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole, zwłaszcza na ich dobrostanie. Ten, kto troszczy się o innych, często zaniedbuje samego siebie. Tym samym pomaga, czerpiąc z resztek, a nie z tego, co ma najlepsze. Dzięki udziałowi w cyklu webinarów zmienią Państwo podejście do pracy i zyskają energię do działania. „Przełamujemy bariery, uczymy się razem” – to w tym roku myśl przewodnia programu. Zapraszamy do udziału!
Aktywny udział spotkaniu
Każdy webinar został podzielony na dwa panele: merytoryczny i dyskusyjny. W pierwszej części spotkania prowadząca omówi tematykę webinaru. W drugiej części będą mieć Państwo okazję zadać pytania i porozmawiać z prowadzącą.
Czynny udział w panelu dyskusyjnym daje Państwu możliwość:
- dopytania prowadzącej o szczegóły poruszanej tematyki;
- zdobycia dodatkowych, ważnych informacji;
- uzyskania bezpośrednich odpowiedzi na pytanie, które zadali Państwo na czacie.
Harmonogram II edycji Szkoły z innowacją pedagogiczną PTD
Wszystkie webinary II edycji Szkoły z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji odbywają się na platformie Mobilna szkoła. Zachęcamy Państwa do śledzenia aktualności na stronie.
23.11. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar: Dobre praktyki w terapii dzieci ryzyka dysleksji. Współautorka Metody Ortograffiti z Bratkiem o swojej pracy. Prowadząca: Małgorzata Rożyńska.
07.12. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć
Webinar: Mów do siebie dobrze, czyli jak unicestwić krytyka wewnętrznego. Prowadząca: Marta Młyńska.
18.01. o godz. 18.00 Nagranie będzie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar: Jak zarządzać sobą w czasie. Prowadząca: Joanna Gadomska.
15.02. o godz. 18.00 Na spotkanie można zapisać się TUTAJ.
Webinar: Edukacja blisko ucznia, czyli inspiracje do indywidualnej pracy z dzieckiem. Prowadząca: Izabela Jaskólska.
22.02. o godz. 18.00
Webinar: Picture booki jako twórcza oś działań edukacyjnych. Prowadząca: Marta Jankowska.
15.03. o godz. 18.00
Webinar: Jak wspierać uczniów w świecie, który jest (do) BANI? Musthave na godziny wychowawcze. Prowadząca: Anna Konarzewska.
22.03. o godz. 18.00
Webinar: Rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych na lekcjach – kuferek inspiracji. Prowadząca: Marta Florkiewicz-Borkowska.
12.04. o godz. 18.00
Webinar: Projekty edukacyjne jako sposób na współpracę z uczniem. Prowadząca: Marta Badowska.
19.04. o godz. 18.00
Webinar: Nie czekaj, aż Cię ktoś zauważy. Pokaż się! Budowanie marki osobistej z wykorzystaniem social media. Prowadzący: Łukasz Szeliga.