W szkolnych ławach zasiadają obecnie „zetki” i „alfy”. To młodzi ludzie zróżnicowani kulturowo, którzy nie znają świata bez technologii i internetu. Wiedzę mają w zasięgu ekranu. Dlatego stosowanie startych technik nauczania może być w ich przypadku nieskuteczne. Co zrobić, aby zaangażować współczesnego ucznia w proces uczenia? Dlaczego warto oddać mu odpowiedzialność za własną naukę?Tego dowiedzą się Państwo podczas kolejnego webinaru II edycji Szkoły z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji (PTD). 

 

Jeżeli chcą Państwo zrozumieć, kto dzisiaj siedzi w szkolnych ławkach i dlaczego metody oraz techniki, które sprawdzały się przez lata na lekcjach, zawodzą, a nauczyciele zaczynają odczuwać zmęczenie, frustrację i zrezygnowanie, to zapraszam na webinar – zachęca Łukasz Szeliga.
 

Edukacja skoncentrowana na uczniu

W najbliższą środę 19 kwietnia o godz. 18.00 na platformie Mobilna szkoła odbędzie się webinar „Jak tworzyć zadania, które angażują uczniów i rozwijają kompetencje XXI wieku?”. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich nauczycieli szkół podstawowych.  

Poprowadzi je Łukasz Szeliga – tutor, edukator, trener i mentor, twórca i współtwórca inicjatyw społecznych działających na rzecz zmian w edukacji (BeCom!, W.I.E.M., Timszel), a także autor licznych kursów o tematyce edukacyjnej. Łukasz Szeliga rozwija kompetencje kluczowe u dzieci i młodzieży oraz wspiera uczniów w podnoszeniu samoświadomości. Pomaga również nauczycielom i dyrektorom wdrażać podejście spersonalizowane w szkole. 

W trakcie webinaru prowadzący opowie o nauczaniu zorientowanym na ucznia (Student-Centered Learning, SCL). Wyjaśni, jak maksymalnie zaangażować uczniów na lekcji i jednocześnie rozwijać u nich kompetencje kluczowe – komunikację, kreatywność, krytyczne myślenie i współpracę. Prowadzący podpowie, jakie narzędzia stosować, by tego dokonać. Przedstawi także założenia podejścia ukierunkowanego na działanie (Task-Based Learning, TBL) i pomoże zrozumieć sens jego stosowania. A efektem tego będą ciekawe lekcje, rozbudzające motywację wewnętrzną uczniów. 
 

webinary

 

Troska o dobrostan nauczyciela

Wydarzenie odbywa się w ramach II edycji programu Szkoła z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji na platformie Mobilna szkoła.Tegoroczna edycja koncentruje się na wsparciu nauczycieli realizujących pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole, zwłaszcza na ich dobrostanie. Ten, kto troszczy się o innych, często zaniedbuje samego siebie. Tym samym pomaga, czerpiąc z resztek, a nie z tego, co ma najlepsze. Dzięki udziałowi w cyklu webinarów zadbają Państwo o zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym, a także poznają skuteczne metody oraz narzędzia pracy nauczyciela i zyskają energię do działania. „Przełamujemy bariery, uczymy się razem” – to myśl przewodnia programu w tym roku. Zapraszamy do udziału! 
 

Spotkanie on-line z aktywnym udziałem uczestników

Każdy webinar został podzielony na dwa panele: merytoryczny i dyskusyjny. W pierwszej części spotkania prowadząca lub prowadzący omawia tematykę spotkania. W drugiej części mają Państwo okazję zadać pytania i porozmawiać z osobą prowadzącą spotkanie.

Czynny udział w panelu dyskusyjnym daje Państwu możliwość:

  • dopytania prowadzącej lub prowadzącego o szczegóły poruszanej tematyki;
  • uzyskania dodatkowych, ważnych informacji;
  • uzyskania bezpośrednich odpowiedzi na pytanie, które zadali Państwo na czacie.

 

Harmonogram II edycji Szkoły z innowacją pedagogiczną PTD

Wszystkie webinary II edycji Szkoły z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji odbywają się na platformie Mobilna szkoła. Aby nie przegapić żadnego z nich, zachęcamy Państwa do śledzenia naszych aktualności. Nagrania ze spotkań, które już się odbyły, znajdą Państwo na platformie. 

23.11. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ
Webinar: Dobre praktyki w terapii dzieci ryzyka dysleksji. Współautorka Metody Ortograffiti z Bratkiem o swojej pracy. Prowadząca: Małgorzata Rożyńska.

07.12. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar: Mów do siebie dobrze, czyli jak unicestwić krytyka wewnętrznego. Prowadząca: Marta Młyńska.

18.01. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar: Jak zarządzać sobą w czasie. Prowadząca: Joanna Gadomska

15.02. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar:  Edukacja blisko ucznia, czyli inspiracje do indywidualnej pracy z dzieckiem. Prowadząca: Izabela Jaskólska.  

22.02. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar:  Picture book jako uniwersalne narzędzie edukacyjne i wychowawcze. Prowadząca: Marta Jankowska.

15.03. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar:  Jak wspierać uczniów w świecie, który jest (do) BANI? Musthave na godziny wychowawcze. Prowadząca: Anna Konarzewska.  

22.03. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar:  Rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych na lekcjach – kuferek inspiracji. Prowadząca: Marta Florkiewicz-Borkowska

19.04. o godz. 18.00 Na spotkanie można zapisać się TUTAJ.
Webinar: Jak tworzyć zadania, które angażują uczniów i rozwijają kompetencje XXI wieku? Prowadzący: Łukasz Szeliga.