O tym, jak duży wpływ na pracę nauczyciela ma odwaga, której nie należy mylić z brawurą. O trenowaniu świadomości i budowaniu dobrostanu „na miarę dzisiejszych czasów”. O kompleksowym podejściu do rozwoju nauczycieli i odważnym czerpaniu z doświadczeń innych. A także o wartości merytorycznej, praktycznej i terapeutycznej Mobilnej szkoły – o tym wszystkim rozmawiali podczas debaty: Oktawia Gorzeńska, Agnieszka Jankowiak-Maik, Marta Badowska, Przemek Staroń i Dawid Łasiński. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania i odebrania „paszportu do posiadania odwagi”!

 

 „Szkoła, na którą mamy wpływ. Róbmy swoje!” taki tytuł nosi debata topowych belfrów, która na początku listopada zainaugurowała nową odsłonę Mobilnej szkoły. Jej nagranie jest dostępne TU. Topowi belfrzy, autorzy programów Mobilnej szkoły, dyskutowali o tym, na co tak naprawdę nauczyciele mogą mieć wpływ i czego potrzebują, aby ich poczucie wpływu przerodziło się w akcję i przełożyło na konkretne działania, efekty, samopoczucie czy poczucie sensu.
 

„Szkoła, na którą mamy wpływ. Róbmy swoje!”

„W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie… Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu” – tym cytatem Vivian Green Agnieszka Jankowiak-Maik – autorka programów Mobilny historyk i Mobilny WOS-owiec – rozpoczęła wypowiedź o tym, że każdy nauczyciel ma wpływ na  swoją lekcję. Wybiera, co zaakcentuje, jakie metody, narzędzia czy materiały zastosuje, aby pomóc swoim uczniom lepiej przyswoić wiedzę czy rozbudzić ich zainteresowanie. Taki sam wpływ ma również na atmosferę wokół siebie – czy inspiruje i umie zainspirować się innymi, czy chce uczyć się nowych rzeczy. Pointując swoją wypowiedź zdaniem: „Mamy wpływ na to, jakimi nauczycielami chcemy być”, Agnieszka Jankowiak-Maik odniosła się do programów przedmiotowych Mobilnej szkoły, które prezentują autorskie podejście, podają precyzyjną instrukcję i gotowe materiały pomagające nauczycielom wpływać na przebieg swoich lekcji.

Przemek Staroń dodał: „Nie mamy wpływu na to, co do nas w życiu przychodzi, ale mamy wpływ na to, jak na to odpowiemy”. Odwołał się tym samym do tego, czym jest „dobrostan” i dlaczego jest tak ważny – podkreślał wagę świadomości istnienia dobrostanu, ciągłe dążenie do jego osiągnięcia i umiejętność dbania o niego. Zwrócił także uwagę na „terapeutyczną wartość” Mobilnej szkoły, w której – oprócz kompletnych propozycji na zajęcia z wychowawcą w ramach programu Mobilny wychowawca – każdy edukator znajdzie wsparcie, precyzyjną instrukcję i pakiet gotowych narzędzi do tego, aby zadbać i wzmocnić siebie, a co za tym idzie – swoich uczniów.

Marta Badowska – autorka programu Mobilny pedagog szkolny – zarówno w swojej wypowiedzi, jak i w swoim programie kładzie nacisk na wsparcie nauczycieli w tym, aby umieli „być mądrymi towarzyszami” dla swoich uczniów. Uczestnicząc w jej webinarach i kursach, pedagodzy również otrzymują duży wybór rozwiązań, metod i narzędzi, które pomogą wzmocnić relację z uczniami oraz relacje między uczniami, a także zadbać o uczniów ze specjalnymi potrzebami.

Z kolei Oktawia Gorzeńska – autorka programu Mobilny dyrektor – zwróciła uwagę na to, jak wielki wpływ na współpracę z nauczycielami ma postawa dyrektora. Odwołując się do własnych doświadczeń i intensywnej pracy z dyrektorami szkół w całej Polsce, Oktawia Gorzeńska w swoich webinarach i kursach nakreśla najważniejsze wyzwania, a przy tym dostarcza rozwiązania, które wspierają dyrektorów w ich codziennej pracy.

O narzędziach, które są potrzebne nauczycielom do tego, aby „mieli wpływ”, mówił również Dawid Łasiński, dzieląc się swoją perspektywą:

„Największy wpływ na moją pracę ma odwaga do tego, aby zmieniać przyzwyczajenia. Jeśli coś nie działa, to nie mogę, mając tę świadomość, robić wciąż tego samego i oczekiwać innych rezultatów. Nie wyobrażam sobie, żeby nie uczyć się nowych rzeczy, nie otwierać się na nowe sposoby i doświadczenia innych. A mam czasami wrażenie, że nam – Nauczycielom – próbuje się to poczucie odwagi odebrać. Dlatego chciałbym, aby ta nasza debata była dla Was, Drogie Nauczycieli i Nauczyciele – takim paszportem do posiadania odwagi!”.

baner debata nagranie

Jeśli:

  • zastanawiają się Państwo, O CO CHODZI W MOBILNEJ SZKOLE, w jaki sposób pozwoli ona Państwu „mieć wpływ, aby robić swoje”;
  • chcą Państwo poznać dokładniej to kompleksowe podejście do rozwoju nauczyciela w obszarze merytorycznym, praktycznym i – jak to określił Przemek Staroń – terapeutycznym;
  • chcą Państwo skorzystać z wiedzy, instrukcji i gotowych rozwiązań opracowanych wspólnie z topowymi belframi;
  • to zapraszamy serdecznie do obejrzenia nagrania z debaty, które jest dostępne TU. Zachęcamy także do odwiedzenia Mobilnej szkoły – platformy rozwojowej dla nauczycieli, na której znajdą Państwo certyfikowane programy rozwijania kompetencji nauczycieli, dyrektorów i pedagogów szkolnych.

 

Zapraszamy równie serdecznie do udziału w spotkaniach „na żywo” podczas webinarów Mobilnej szkoły!

Przedstawiamy harmonogram na najbliższy tydzień

Poniedziałek 15.11, godz. 18.00 – Lekcja w pigułce: „Ta lekcja zaprocentuje, czyli proste sposoby na stężenie procentowe roztworu na chemii w szkołach branżowych”, który poprowadzi Dawid Łasiński – lider programu Mobilny chemik. Bezpośredni link do spotkania znajduje się TUTAJ.

Wtorek 16.11, godz. 18.00 – Lekcja w pigułce: „Co ma wspólnego funkcja kwadratowa z bananami, mostami i grą Angry Birds, czyli o wprowadzaniu do funkcji kwadratowej w nietypowy sposób”, który poprowadzi Krzysztof Chojecki – lider programu Mobilny matematyk. Bezpośredni link do spotkania znajduje się TUTAJ.

Środa 17.11, godz.18.00 – Lekcja w pigułce: „Przestrzenne zróżnicowanie poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego świata”, który poprowadzi Sebastian Ropel – lider programu Mobilny geograf. Bezpośredni link do spotkania znajduje się tutaj TUTAJ.

Czwartek 18.11, godz.18.00 – Lekcja w pigułce: „Siły tarcia i siły oporu ośrodka”, który poprowadzi Waldemar Grabowski – lider programu Mobilny fizyk. Bezpośredni link do spotkania znajduje się TUTAJ.

Piątek 19.11, godz. 18.00 – Lekcja w pigułce: „Dlaczego warto znać skład pokarmów, które zjadamy?”, który poprowadzi Joanna Gadomska – liderka programu Mobilny biolog. Bezpośredni link do spotkania znajduje się TUTAJ.

Więcej informacji o tych i przyszłych webinarach i kursach dla nauczycieli liceum, technikum i szkoły branżowej znajdą Państwo na platformie Mobilna szkoła w zakładce NOWOŚCI, która jest na bieżąco aktualizowana. Niebawem ruszą także webinary i kursy w ramach programów Mobilny wychowawca, Mobilny pedagog szkolny oraz Mobilny dyrektor.

Serdecznie zapraszamy – do zobaczenia w Mobilnej szkole!