Zrozumienie i wsparcie młodego pokolenia w dzisiejszych zmiennych i niepewnych czasach jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Jak zrobić to skutecznie? Dowiedzą się tego Państwo podczas kolejnego webinaru II edycji Szkoły z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji. 

 

Pandemia i kryzys wymusiły wprowadzanie bardzo szybkich zmian m.in. w pracy i w edukacji. Ludzie mogą mieć poczucie chaosu i niepewnej przyszłości. Wynikiem tego jest wzrastająca skaladepresji, nerwic czy uzależnień. W obliczu tych zjawisk, w 2020 r. amerykański futurysta Jamais Cascio ogłosił koncepcję rozumienia świata: BANI, który jest brittle – kruchy, anxious – niespokojny, non-linear – nieliniowy, incomprehensible – niezrozumiały. Jak wesprzeć uczniów dorastających w tak trudnych i pełnych wyzwań czasach? 
 

Niezbędnik nauczyciela wychowawcy w świecie BANI 

Jako dorośli często narzekamy, że nie rozumiemy młodego pokolenia. Dzisiejszy świat stawia wyzwania nie tylko naszym uczniom, lecz także nam – rodzicom, nauczycielom i wychowawcom – stwierdza Anna Konarzewska.

W najbliższą środę 15 marca o godz. 18.00 na platformie Mobilna szkoła odbędzie się webinar „Jak wspierać uczniów w świecie, który jest (do) BANI? Must have na godziny wychowawcze”. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich wychowawców szkoły podstawowej.

Poprowadzi je Anna Konarzewska – polonistka, wychowawczyni kilku pokoleń uczniów, liderka projektu „Kreatywna Pedagogika”, która współpracuje z Teatrem Wybrzeże, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i artystami Opery Bałtyckiej, angażując uczniów do działań związanych ze sztuką.

W trakcie webinaru prowadząca rozwinie i wytłumaczy koncepcję świata BANI. W tym celu przeanalizuje wyniki badań dotyczące współczesnego pokolenia. Przedstawi również przykłady filmów krótkometrażowych oraz bajek filozoficznych do wykorzystania na lekcjach wychowawczych. Dowiedzą się Państwo, jak rozmawiać z uczniami o emocjach i metodach ich regulowania, a także poznają sposoby na wspieranie uczniów w kryzysie oraz ćwiczenia wzmacniające poczucie własnej wartości. A przede wszystkim zrozumieją Państwo dzisiejsze młode pokolenie.

webinary

 
Troska o dobrostan nauczyciela

Wydarzenie odbywa się w ramach II edycji programu Szkoła z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji na platformie Mobilna Szkoła. Tegoroczna edycja koncentruje się na wsparciu nauczycieli realizujących pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole, zwłaszcza na ich dobrostanie. Ten, kto troszczy się o innych, często zaniedbuje samego siebie. Tym samym pomaga, czerpiąc z resztek, a nie z tego, co ma najlepsze. Dzięki udziałowi w cyklu webinarów zmienią Państwo podejście do pracy i zyskają energię do działania. „Przełamujemy bariery, uczymy się razem” – to myśl przewodnia programu w tym roku. Zapraszamy do udziału! 
 

Spotkanie on-line z aktywnym udziałem uczestników

Każdy webinar został podzielony na dwa panele: merytoryczny i dyskusyjny. W pierwszej części spotkania prowadząca omówi tematykę webinaru. W drugiej części będą mieć Państwo okazję zadania pytań i porozmawiania z prowadzącą spotkanie.

Czynny udział w panelu dyskusyjnym daje Państwu możliwość:

  • dopytania prowadzącej o szczegóły poruszanej tematyki;
  • uzyskania dodatkowych, ważnych informacji;
  • zdobycia odpowiedzi na pytanie, które zadali Państwo na czacie.

 

Harmonogram II edycji Szkoły z innowacją pedagogiczną PTD

Wszystkie webinary II edycji Szkoły z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji odbywają się na platformie Mobilna szkoła. Aby nie przegapić żadnego z nich, zachęcamy Państwa do śledzenia naszych aktualności. Nagrania ze spotkań, które już się odbyły, znajdą Państwo na platformie. 

23.11. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ
Webinar: Dobre praktyki w terapii dzieci ryzyka dysleksji. Współautorka Metody Ortograffiti z Bratkiem o swojej pracy. Prowadząca: Małgorzata Rożyńska.

07.12. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar: Mów do siebie dobrze, czyli jak unicestwić krytyka wewnętrznego. Prowadząca: Marta Młyńska.

18.01. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar: Jak zarządzać sobą w czasie. Prowadząca: Joanna Gadomska. 

15.02. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar: Edukacja blisko ucznia, czyli inspiracje do indywidualnej pracy z dzieckiem. Prowadząca: Izabela Jaskólska.

22.02. o godz. 18.00 Nagranie można odtworzyć TUTAJ.
Webinar: Picture book jako uniwersalne narzędzie edukacyjne i wychowawcze. Prowadząca: Marta Jankowska.

15.03. o godz. 18.00 Na spotkanie można zapisać się TUTAJ.
Webinar: Jak wspierać uczniów w świecie, który jest (do) BANI? Musthave na godziny wychowawcze. Prowadząca: Anna Konarzewska.

22.03. o godz. 18.00  
Webinar: Rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych na lekcjach – kuferek inspiracji. Prowadząca: Marta Florkiewicz-Borkowska.  

12.04. o godz. 18.00  
Webinar: Projekty edukacyjne jako sposób na współpracę z uczniem. Prowadząca: Marta Badowska.

19.04. o godz. 18.00
Webinar: Nie czekaj, aż Cię ktoś zauważy. Pokaż się! Budowanie marki osobistej z wykorzystaniem social media. Prowadzący: Łukasz Szeliga.