Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w Mobilnej szkole
13/12/2021Termin „pomoc psychologiczno-pedagogiczna” jest dzisiaj odmieniany przez wszystkie przypadki. Spośród różnorodnych działań szkoły właśnie to wychodzi na plan pierwszy. A to dlatego, że czasy mamy wyjątkowe, trudne, co sprzyja pojawianiu się wśród uczniów nowych problemów i zaognieniu starych.
Dzieci i młodzież wymagają specjalistycznego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek, w różnych aspektach ich funkcjonowania: emocjonalno-społecznym, dydaktycznym, środowiskowym... Dlatego Mobilna szkoła – platforma rozwojowa dla nauczycieli – w reakcji na aktualną sytuację zaprosiła ekspertów do podzielenia się swoimi sprawdzonymi praktykami oraz zainicjowania dyskusji o nowych potrzebach uczniów.
Propozycje Mobilnej szkoły
1. Program Mobilne Ortograffiti
Metoda Ortograffiti jest bez wątpienia najbardziej znaną i docenianą metodą pracy z uczniami wymagającymi wsparcia w trudnej sztuce czytania i pisania. Edukacja zdalna wpłynęła negatywnie na tych uczniów, którzy słabiej radzą sobie z uczeniem się czytania i pisania. Trudności wzmógł gorszy dostęp do specjalistycznej pomocy i indywidualnego podejścia. Dodatkowe problemy pojawiły się u uczniów, którzy w warunkach stacjonarnych ich nie mieli. Z tych powodów Metoda Ortograffiti może być dziś szczególnie przydatna, zwłaszcza że została wzbogacona o materiały elektroniczne do pracy zdalnej, które są dostępne bezpłatnie w formie prezentacji multimedialnych w Multitece oraz w aplikacji Operon 45.
W ramach programu Mobilne Ortograffiti w Mobilnej szkole dostępne są kursy Animatora Ortograffiti w nowej odsłonie. Zapraszamy zwłaszcza tych nauczycieli, którzy chcieliby wprowadzić coś nowego do swoich działań pomocowych i nie znają jeszcze idei Klubów Ortograffiti. Ale wszyscy inni też znajdą coś dla siebie, bo dostępne są 3 kursy:
Animator Ortograffiti. Nowe standardy pomocy psychologiczno-pedagogicznej (I STOPIEŃ)
Profesjonalny warsztat Animatora Ortograffiti (II STOPIEŃ)
Nowe kompetencje Animatora Ortograffiti (III STOPIEŃ)
2. Program Szkoła z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji
Kluby Ortograffiti są też jedną z innowacyjnych propozycji w banku dobrych praktyk PTD. Więcej o ich organizowaniu i prowadzeniu można dowiedzieć się z webinaru Marty Badowskiej – terapeutki i dyrektorki Poradni diagnostyczno-terapeutycznej Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Nagranie tego webinaru jest dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli TUTAJ.
W programie zaplanowano też inne aktualne tematy, a wśród nich:
- Canva dla nauczycieli;
- Przydatne narzędzia TIK (Jamboard, Mentimeter, Padlet);
- Matematyka bez trudności;
- Dysleksja i zdolności w szkolnej ławce – co robić?;
- Metoda Ortograffiti z Bratkiem dla wsparcia młodszych uczniów SP.
Więcej szczegółów o programie Szkoła z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji, który jest również dostępny na platformie Mobilna szkoła, znajdą Państwo TUTAJ. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami i udziału w planowanych webinarach.
3. Program Mobilny pedagog szkolny
Marta Badowska w Mobilnej szkole tworzy dla Państwa również program Mobilny pedagog szkolny. Dzieli się swoim autorskim warsztatem pracy, sprawdzonymi metodami i gotowymi rozwiązaniami do wykorzystania w praktyce pedagoga szkolnego a także przydatnymi w organizowaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wśród tematów pojawiły się dotychczas: „Chcę, czyli mogę. Poszukiwanie motoru do działania”, „Lepszy profil – odkrywam swoje mocne strony”, „Tolerancja. Inny człowiek w świecie”.
Zapraszamy także na najnowszy webinar Marty Badowskiej pt. „Trudne emocje w klasie”, który odbędzie się już dziś o godz. 18.00. Zawsze warto rozmawiać o emocjach z uczniami, wskazywać, co je wyzwala, jak je przyjmować i jak sobie poradzić, gdy zaczynamy doświadczać nieprzyjemnych uczuć. Ponadto – jak zauważa liderka programu Mobilny pedagog szkolny – Gotowe narzędzia wspierające budowanie razem z uczniami strategii radzenia sobie z trudnymi emocjami przydadzą się w każdym gabinecie pedagoga szkolnego i nie tylko!
Więcej szczegółów dotyczących spotkania i możliwość zapisu znajdą Państwo TUTAJ.