„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Zgodnie z tą złotą zasadą Konfucjusza stworzono program, który pokazuje, że np. na lekcjach geografii lub historii, można uczniom nie tylko o jakimś kraju czy rejonie opowiedzieć, ale można też ich namówić, aby przebrali się w tamtejsze stroje, zobaczyli materiały multimedialne o obcej im kulturze i krajobrazach, a na koniec zrobili lokalne ozdoby lub ugotowali egzotyczne potrawy. Efekty takiej innowacyjności nauczycieli będą widoczne przez lata.
W ramach projektu o dość długiej i skomplikowanej nazwie „Stworzenie systemu motywowania do innowacyjności nauczycieli w zakresie tworzenia nowych, innowacyjnych programów, metod, technik i narzędzi nauczania” stworzonego przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty nauczyciele z pięciu tamtejszych gmin zostali wysłani do Finlandii, uznawanej za wzór edukacji na całym świecie. Uczniowie fińskich szkół są prowadzeni zgodnie z zasadą, że nie wyniki egzaminów są najważniejsze, ale przekazanie wiedzy. To – paradoksalnie – powoduje, że w teście PISA zajmują najwyższe miejsce w Europie.
Nauczycieli biorący udział w projekcie otrzymali bardzo pomocny sprzęt multimedialny, ale przede wszystkim zostali wyposażeni w wiedzę i pomysły, które mogą wdrażać na co dzień. Program ma docelowo służyć nie tylko im – na razie dostępna jedynie dla zarejestrowanych uczestników platforma internetowa z filmami pokazującymi pomysły na ciekawe lekcje już wkrótce ma być dostępna dla wszystkich.
Więcej o projekcie można znaleźć na stronie:  http://www.swietokrzyskie.edu.pl/