Nauczyciele na dużym ekranie, czyli filmy ze szkołą w tle
03/01/2014Filmowe opowieści o nauczycielach i ich pracy od dawna inspirują reżyserów. W rolę nauczycieli wcielały się takie gwiazdy ekranu, jak Michelle Pfeiffer, Robin Williams, Kevin Spacey czy Cate Blanchett.
Trudna młodzież i nieprzeciętny nauczyciel, skostniałe szkolne mury i niezwykli pasjonaci, problemy i obawy młodych ludzi i pojawiający się przed tablicą człowiek, który potrafi wyzwolić w nich optymizm, wiarę w siebie i talenty – to najczęstsze pomysły na filmy, w których główni bohaterowie to nauczyciele.
Polskich produkcji jest niewiele, ale tę sytuację może zmienić film, do którego właśnie rozpoczynają się zdjęcia – historia niewidomego nauczyciela, który z obawy o utratę pracy ukrywał swoje kalectwo przed otoczeniem. Carte Blanche ma się pojawić na dużym ekranie w 2014 roku.
Oto wybór filmów, które pomagają na nowo uwierzyć w niezwykłą moc misji, jaką jest uczenie innych:
1. Młodzi gniewni, reż. John N. Smith 1995 rok
Kultowy film o nauczycielce, która została przydzielona do klasy z trudną młodzieżą i stara się odnaleźć w nowej roli. Była oficer marines nie ma łatwego zadania. Musi poradzić sobie z wrogością uczniów, niełatwymi charakterami i przemocą. Co zaczyna działać? Nietypowe metody nauczania i poznanie problemów uczniów oraz samego środowiska. Nowa nauczycielka staje po stronie uczniów i pomaga im w problemach, doprowadzając do tego, że znów zaczynają wierzyć w swoje możliwości...
2. Stowarzyszenie umarłych poetów, reż. Peter Weir 1989
„Kapitanie, mój Kapitanie” – te słowa krążą już przez kilka pokoleń i dają wyraz największemu uznaniu, jakim możemy obdarzyć nauczyciela.
John Keating to nauczyciel wymarzony, upragniony przez wielu uczniów, który w tradycyjnej szkole zaczyna wprowadzać nowe metody nauczania. Odchodzi od schematów, zmusza do myślenia, daje szansę wypowiedzenia się. W skostniałe ławki ekskluzywnej amerykańskiej szkoły wprowadza ducha poezji. W zderzeniu pragnień i marzeń młodych ludzi oraz tradycyjnego systemu wartości ich rodziców, rodzi się bunt…
Film zdobył Oscara w 1989 roku za oryginalny scenariusz.
3. Nauczyciel z przedmieścia, reż. James Clavell (nauczyciel w klasie dla trudnej młodzieży) 1967
Bezrobotny inżynier dostaje pracę w londyńskiej szkole jako nauczyciel. Musi sprostać zadaniu poradzenia sobie z niezdyscyplinowaną klasą. Nastolatkowie z East End nie należą do najłatwiejszej młodzieży. Tradycyjnie próbują złamać nowego profesora tak, jak zrobili to z jego poprzednikiem. Mark Thackeray traktuje swoich uczniów jak dorosłych, chcąc im pokazać relacje i problemy, z jakimi zetkną się za chwilę w dorosłym życiu. Tym zyskuje ich uznanie...
4. Pan od muzyki, reż. Christophe Barratier (2004)
„Akcja – reakcja” – taka metoda wychowawcza panuje w ośrodku dla trudnych dzieci „Dno stawu”. Bezlitosny dyrektor szkoły, nieprzyjazny gmach, kary za nawet najmniejsze występki – to obraz miejsca, do którego trafia niespełniony artysta Clément Mathieu, tytułowy pan od muzyki. Próbuje zaszczepić w młodych chłopcach swoją pasję do muzyki i sprzeciwia się panującej w szkole surowej dyscyplinie. Mathieu zakłada chór i wśród uczniów odkrywa prawdziwy talent muzyczny – Pierre'a Morhange. To właśnie on po latach opowiada nam historię pana od muzyki. Wspomnienia pojawiają się razem z przyniesionym przez przyjaciela z dzieciństwa pamiętnikiem dyrygenta.
Film „Pan od muzyki” został okrzyknięty społecznym fenomenem we Francji. Obejrzało go w ciągu 6 tygodni aż 5 milionów widzów.
W filmie zagrali przede wszystkim amatorzy, uczniowie ze szkół w regionie Clermont – Ferrand i Paryża. Zdjęcia robiono w zamku w Ravel.