Kreskówka „Burka Avenger” stała się kwintesencją walki o równy dostęp do nauki w Pakistanie.

Młoda nauczycielka walczy z talibami, którzy zamykają szkoły w miasteczku. Sprzeciwia się też przemocy i przymusowej pracy dzieci. Za kontrowersyjny może być uznany jej strój – bohaterka nosi tradycyjną islamską burkę...

Jiyę w dzieciństwie porzucili rodzice, a potem wychowywał mędrzec, który zaraził ją miłością do książek. To w nich dziewczyna odnajduje siłę do walki o prawa słabszych. Walczy przede wszystkim o dostęp do edukacji dla kobiet.

Emocje niektórych widzów budzi tradycyjny strój bohaterki animowanego serialu. Aktywiści krytykują kreskówkę, mówiąc, że burka to raczej symbol opresji i poddaństwa kobiet, a nie walki o ich prawa.

Aaron Haroon Rashid, który wymyślił serial, odpiera ataki i podkreśla, że Jiya nie nosi burki z powodu religijnej opresji, ale aby ukryć tożsamość. Jak inni bohaterowie tego typu chowa się za pewnego rodzaju maską.

Do tej pory powstało 13 odcinków serialu dla najmłodszych, w języku urdu. Sam twórca mówi, że pojawiło się duże zainteresowanie tłumaczeniem bajki na inne języki, także europejskie.