Sześć największych krakowskich uczelni wyższych łączy siły, aby wesprzeć szkoły ponadgimnazjalne z terenu całego województwa. „Małopolska Chmura Edukacyjna” to projekt, który ma na celu rozbudzenie zainteresowania kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacjami regionu oraz nowoczesną gospodarką. 

Pierwszy etap działań zakłada stworzenie systemu informatycznego, który umożliwi łatwą wymianę wiedzy i umiejętności między uczestnikami projektu. Będzie to m.in. zaopatrzenie szkół w dostęp do sieci bezprzewodowych, systemów wideokonferencyjnych i współpracy zdalnej, tablic multimedialnych, mobilnych pracowni.
 
W drugim etapie, czyli po 2015 roku, współpraca uczelni i szkół z Małopolski ma umożliwić współpracę uczniów szkół średnich i wykładowców uniwersyteckich. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom teleinformatycznym profesorowie i uczniowie będą m.in. prowadzić wspólne badania naukowe, wirtualne laboratoria, zajęcia i wykłady w 10 dziedzinach, takich jak fizyka, chemia, budownictwo czy przedsiębiorczość.
 
To ma być szansa na pokazanie młodym ludziom osiągnięć naukowych uczelni i zarażenia ich chęcią zgłębiania wiedzy w dziedzinach, które w przyszłości będą istotne.
 
Pilotażowe wdrożenie projektu ma objąć 21 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego oraz 6 wiodących uczelni z Krakowa (Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy).
 
Całkowita wartość projektu szacowana jest na 135 mln zł.
 
Więcej na stronie: e-chmura.malopolska.pl