Co mają ze sobą wspólnego cząstki elementarne, receptory sprzężone, komórki macierzyste i wizyjny realizm?

Kto i za co odbierze w grudniu tego roku najbardziej prestiżowe nagrody na świecie? Znane są już nazwiska laureatów.

Nagrodę Nobla z fizyki otrzymają Francuz Serge Haroche i Amerykanin Dawid J. Wineland, zajmujący się optyką kwantową, a więc badaniami oddziaływań między światłem a materią. Wraz z członkami swoich zespołów niezależenie od siebie opracowali oni metody pozwalające badać i liczyć cząstki elementarne.

W dziedzinie chemii laureatami nagrody są Amerykanie: Robert Lefkowitz i Brian Kobilka, wspólnie prowadzący badania nad tzw. receptorami sprzężonymi z białkami G. Naukowcom udało się wyjaśnić, jak dokładnie przebiegają procesy zachodzące w naszych ciałach w związku z interakcją np. z adrenaliną światłem, smakiem i zapachem.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymali John B. Gurdon i Shinya Yamanaka za badania nad komórkami macierzystymi. Naukowcom udało się udało się sprawić, że dorosłe komórki zyskują cechy komórek macierzystych, a więc są zdolne przekształcić się w inne rodzaje komórek.

„Wizyjny realizm łączący opowieści ludowe, historię i współczesność" to wyznacznik twórczości chińskiego pisarza Mo Yan, laureata z dziedziny literatury. Mo Yan (a właściwie Guan Moye)  nie porusza tematów politycznych, choć jego książki nie są pozbawione elementów krytyki ustroju. Skupia się na losach przeciętnych Chińczyków, o których pisze z prawdziwie epickim rozmachem.

Pokojową Nagrodę Nobla w tym roku została uhonorowana Unia Europejska , która, jak ogłosił szef Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland, od od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie.