Nowocześnie o literaturze dla gimnazjalistów podczas festiwalu
30/05/2014„Pij mleko, myj uszy, czytaj książki” – to jedno z haseł czerwcowego festiwalu, na którym literatura i książki grają pierwsze skrzypce! Nowoczesne myślenie o spotkaniu czytelnika (także młodego) z literaturą zaowocowało ciekawym programem rozmów, warsztatów, akcji i performensów w nietypowych miejscach: na ulicach, ruchomych schodach, dworcach czy w salonie fryzjerskim. Organizatorzy Big Book Festival przygotowali także specjalne warsztaty dla gimnazjalistów.
Narodowe Centrum Kultury i organizatorzy Big Book Festival w trakcie trwania imprezy zapraszają gimnazjalistów na warsztaty dotyczące literatury w sieci. Znawcy piśmiennictwa i praktycy pokażą rodzący się w sieci nowy globalny język literatury, który może stać się także szansą dla młodych twórców. Jak wykorzystywać materiały literackie z internetu? Co zrobić, aby cenionej literaturze dać drugie życie? Jak twórczo podchodzić do tworzenia tekstów? Gdzie zamieszczać swoje dzieła w sieci? – Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć prowadzący warsztaty wraz z uczniami gimnazjów. Brytyjskim pisarz i badacz języka mediów Steven Poole opowie o najciekawszych słowach, jakie zrodziły się w sieci, i czym mogą być one dla literatury. Podpowie także, jak tworzyć interaktywną literaturę w internecie.
Duży Festiwal Książki odbędzie się w dniach 15–16 czerwca w Warszawie. To pierwsza edycja festiwalu, który łączy rozmowy na serio o literaturze i akcje z przymrużeniem oka. W jeden weekend odbędzie się 50 spotkań z udziałem 150 polskich i zagranicznych gości. Organizatorzy zapraszają gimnazjalistów także na inne wydarzenia festiwalu: „Cyberpunk. E-rewolucja” oraz „Jak przeczytać milion książek? Kultura i nauka bez granic”.
Festiwal może się stać inspiracją do rozmów o nowoczesnej literaturze na zajęciach z języka polskiego i daje możliwość pokazania relacji między tradycyjną książką a tworzeniem dzieł w erze przedcyfrowej i współczesnym świecie.
Więcej o festiwalu: http://bigbookfestival.pl