Jaki jest wpływ emocji na ocenę sytuacji? Czy łokieć może być sprawnym przedłużeniem ucha? Czy skupianie się na zadaniu zawsze się opłaca? Jak szybko mózg uczy się interpretować to, co widzi oko? Co się dzieje, gdy zmysły odbierają sprzeczne informacje? Jak interpretuje je mózg? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomoże 20 eksponatów wchodzących w skład objazdowej wystawy „Umysł przyłapany” przygotowanej przez Centrum Nauki Kopernik. 

Interaktywne eksponaty pozwalają przetestować pamięć, refleks, spostrzegawczość i sprawność ruchową, poznać działanie zmysłów i mózgu oraz przekonać się, jak potrafią sprowadzić nas na manowce. Wszystkiego trzeba spróbować samemu: dotknąć, sprawdzić, przetestować. „Nasza wystawa jest piękna, zabawna, inspirująca. Ale to nie jest wystawa o iluzjach, tylko o poznaniu naukowym, które zaczyna się wtedy, kiedy przestajemy ufać zmysłom” – powiedziała na otwarciu wystawy Irena Cieślińska, zastępca dyrektora CNK. Autor wystawy dr Jan Brzeski tłumaczył: „To wystawa o tym, w jaki sposób poznajemy świat. Umysł analizuje informacje płynące ze zmysłów i nadaje im sens. Eksponaty uczą, co to jest niepewność poznawcza w nauce i życiu codziennym”.

„Umysł przyłapany” to druga objazdowa wystawa CNK. Powstała z powodu ogromnej popularności, jaką cieszyła się pierwsza – „Eksperymentuj!”. Do dziś przejechała ona ponad 120 tys. km i obejrzało ją ponad 200 tys. osób. 

Wystawa po prezentacji w CNK ruszyła do innych miast w Polsce.
Katalog wystawy dostępny jest TUTAJ