Jesteśmy różni, uczymy się razem
03/10/2022Patrząc na polską szkołę z perspektywy bieżących wydarzeń, ich skutków oraz kształtu całego systemu oświaty, dość łatwo jest wskazywać słabe strony i popełniane błędy. Tymczasem różnorodność uczennic i uczniów w szkołach jest wielką wartością dla całego społeczeństwa, a zebrane doświadczenia mogą być dobrą lekcją na przyszłość.
Wierząc głęboko, że można skutecznie i w dobrej atmosferze pracować z uczniami o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych, Polskie Towarzystwo Dysleksji przez cały rok szkolny prowadziło aktywną kampanię wspierającą nauczycielki i nauczycieli w całej Polsce. Co z tego wynikło i co jeszcze może się wydarzyć? To właśnie główne zagadnienie konferencji, na którą chcemy serdecznie zaprosić wszystkie osoby, które czują, że można robić dobre rzeczy, jeżeli tylko się chce.
Podsumowanie I edycji programu „Szkoła z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji”
Konferencja PTD jest świetną okazją, by przyjrzeć się efektom wdrożenia w szkołach I edycji programu „Szkoła z innowacją pedagogiczną PTD” oraz zaprosić nauczycieli i dyrektorów do udziału w II edycji programu. Spotykamy się, by docenić i podziękować prelegentom i specjalistom, którzy prowadząc webinary w czynie społecznym, wspierali nauczycieli i nauczycielki w całej Polsce. Będzie to też czas podziękowań dla koordynatorek projektu za to, że mimo trudnych doświadczeń ostatnich dwóch lat znalazły w sobie motywację, aby aktywnie i z zaangażowaniem realizować założenia projektu i tym samym wnosić nową jakość do edukacji. Konferencja będzie też okazją do zastanowienia się, na ile inicjatywy oddolne mają moc sprawczą w szkole, niezależnie od obiektywnych trudności.
Nagrania webinarów, które odbyły się w I edycji programu, można obejrzeć na platformie Mobilna szkoła.
Dlaczego warto wziąć udział w II edycji programu „Szkoła z innowacją pedagogiczną PTD”?
Program koncentruje się na tworzeniu takiego modelu szkoły, w której likwiduje się bariery edukacyjne poprzez zapewnianie odpowiedniego wsparcia uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Aby było to możliwe, warto i trzeba korzystać ze skutecznych oraz sprawdzonych rozwiązań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, które już zostały wypracowane przez praktyków i sprawdziły się w wielu różnych placówkach. Będą one proponowane uczestnikom nowej edycji programu.
Wdrażanie wzorcowego modelu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach dla uczniów z dysleksją, ale też z innymi trudnościami edukacyjnymi, rozwijanie świadomości na temat dysleksji oraz profilaktyka oparta na filozofii nauki przez zabawę to kluczowe cele programu „Szkoła z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji”. Nie mniej istotnym elementem jest budowanie społeczności aktywnych i zaangażowanych praktyków, którzy mogą i chcą dzielić się ze sobą sprawdzonymi sposobami, dobrymi praktykami i ciekawymi metodami pracy. Dzięki wielotematycznym webinarom, poradom ekspertów, szkoleniom na życzenie, indywidualnym konsultacjom, materiałom tematycznym i scenariuszom zajęć autorzy projektu chcą zadbać nie tylko o różnorodność oferowanego wsparcia, lecz także zaoferować działania mające wpływ na jak największą liczbę uczniów.
Konferencja odbędzie się na platformie Mobilna szkoła – zapisz się już dziś!
Wyjątkowe osobistości ze świata edukacji, znawczynie i znawcy tematyki pracy w duchu patrzenia na człowieka i relacyjności działań w szkole, specjalistki i specjaliści, a przede wszystkim praktyczki i praktycy opowiedzą o tym, jak działać razem ze sobą i dla siebie, aby nawet w trudnych czasach nie tracić z oczu celu i motywacji i aby zawsze w tym wszystkim uczennice i uczniowie doświadczali naszej szczerej życzliwości i wsparcia.
Najważniejsze zagadnienia poruszane podczas konferencji:
- ocenianie w ogóle i ocenianie wspierające – funkcja oceny w szkole z punktu widzenia wrażliwych praktyków i specjalistów biegłych w przepisach,
- motywacja do działania w środowisku wielokulturowym – „jesteśmy różni, uczymy się razem” jako uniwersalny przekaz dla rodziców, młodzieży i kadry,
- wsparcie terapeutyczne dla osób z trudnościami w uczeniu się.
Pomysłodawcy programu mają nadzieję na owocną współpracę, wymianę doświadczeń i budowanie sieci szkół opartych na relacjach w całej Polsce oraz na wiele mądrych, ciekawych spotkań na platformie Mobilna szkoła.
Nie czekaj, zapisy trwają TUTAJ.
Serdecznie zapraszamy!