Co można zrobić jeśli uczniom brakuje chęci do uczestniczenia w zajęciach? Jak ich motywować, jeśli są znużeni? Z pomocą przychodzi grywalizacja – to skuteczny sposób na ożywienie zajęć i wciągnięcie w nie młodzieży. Liga Mistrzów Ortograffiti zapewnia wykorzystanie elementów grywalizacji na zajęciach Klubów Ortograffiti. Na czym polega gra? Gdzie szukać niezbędnych materiałów? Czym jest grywalizacja?

 

Nowość dla terapeutek i terapeutów, którzy pracują Metodą Ortograffiti  (a przede wszystkim dla dzieciaków!). Marta Badowska proponuje Wam rozgrywki w Lidze Mistrzów Ortograffiti. Znacie już Kluby Ortograffiti, znacie projekty, sami też je często tworzyliście, ale czas na coś nowego. Zaglądajcie, sprawdzajcie, wprowadzajcie na swoje zajęcia. Będzie jeszcze weselej, a przy tym też skuteczniej – poleca Polskie Towarzystwo Dysleksji.

ortograffiti gra liga mistrzow

Jak jeszcze lepiej, ciekawiej i skuteczniej pracować z uczniami?

Współczesna młodzież ma dostęp do niezliczonej tysięcy bodźców i informacji, dlatego utrzymanie ich zaangażowania w naukę staje się coraz trudniejszym wyzwaniem – podkreśla autorka gry Liga Mistrzów Ortograffiti, Marta Badowska. Autorka jest specjalistką terapii pedagogicznej, filolożką klasyczna, oligofrenopedagożką, surdopedagożką oraz pedagożka zaangażowana w pracę z uczniami, którym standardowe metody pedagogiczne nie przynoszą korzyści. 

Celem gry Liga Mistrzów Ortograffiti jest wzbudzenie większej motywacji  i zaangażowania przez udział w świetnej zabawie połączonej z nutą rywalizacji. Dedykowana jest ona uczniom klas IV-VII, którzy uczestniczą w zajęciach Klubu Ortograffiti.

Korzyści za zastosowania na zajęciach gry Liga Mistrzów:
  • zwiększenie zaangażowania uczniów;
  • wprowadzenie innowacji na lekcji;
  • budowanie współpracy między uczniami.

 
Gamyfikacja – rywalizacja – czym w zasadzie jest?

Zgamyfikować, czyli wprowadzić elementy rywalizacji do klasy można w zasadzie każdy przedmiot – podkreśla Marta Badowska. Grywalizacja to metoda polegająca na wprowadzeniu elementów znanych z gier, takich jak punkty, odznaki, poziomy, rankingi i wyzwania, do procesu nauczania, aby zwiększyć zaangażowanie i motywację uczniów. Dzięki temu nauka staje się bardziej atrakcyjna i interaktywna, a uczniowie są zachęcani do osiągania lepszych wyników poprzez zdrową rywalizację, współpracę oraz dążenie do kolejnych celów.

Skąd można pobrać grę Liga Mistrzów Ortograffiti?

Opis całej gry Liga Mistrzów znajduje się w Bibliotece Ortograffiti w materiałach dla klas IV-VI i VII-VII. Ale to nie wszystko! Oprócz opisu samej gry, autorka – Marta Badowska – przygotowała pigułkę wiedzy o znaczeniu rywalizacji w edukacji. Dodatkowo w bibliotece udostępniono także nagrody dla uczniów w formie odznak, ranking oraz kartę postaci. Wszystko wystarczy pobrać i wydrukować.

Liga Mistrzów Ortograffiti – SPRAWDŹ

W Bibliotece Ortograffiti dostępne są także:

  • narzędzia rozpoznawania trudności i monitorowania postępów uczniów;
  • karty pracy;
  • autorskie pomysły kursów do wykorzystania na zajęciach;
  • artykuły dotyczące diagnozy i terapii uczniów z dysleksją;
  • filmy;
  • prezentacje multimedialne do wykorzystania na zajęciach;
  • wersje okazowe zeszytów ćwiczeń serii Ortograffiti;
  • książki dotyczące dysleksji i warsztatu terapeuty pedagogicznego.

 
20 lat Metody Ortograffiti 

Metoda Ortograffiti to jedyna, kompleksowa metoda pracy z uczniami z dysleksją, dysgrafią i dysortografią. Stworzona przez wybitnych ekspertów, konsultowana przez prof. Martę Bogdanowicz i rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Dysleksji.  Zalecana jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do indywidualizacji pracy z uczniami ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się.

Istnieje już 20 lat. Co roku z jej pomocą pracuje tysiące nauczycieli, a dziesiątki tysięcy uczniów  uczy się czytać i pisać. W tym roku z okazji dwudziestolecia istnienia Metody został wydany specjalny katalog z: założeniami metodycznymi, seriami ćwiczeń dla uczniów, pomocami terapeutycznymi, materiałami metodycznymi i ewaluacyjnymi oraz szkoleniami doskonalącymi dla nauczycieli, a także formami wdrażania Metody w praktyce.  

POBIERZ KATALOG

Kto może pracować z pomocą Metody Ortograffiti?

Uniwersalny charakter metody umożliwia wykorzystanie jej przez wszystkich nauczycieli zaangażowanych w pomoc psychologiczno-pedagogiczną, w tym nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, terapeutów pedagogicznych, pedagogów, logopedów, polonistów i matematyków na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych i wszystkich innych, których celem jest wsparcie uczniów z trudnościami w uczeniu się.

publikacje ortograffiti

Uczniowie z dysleksją i dyskalkulią, ze względu na charakter trudności, wymagają specjalnego podejścia w nauczaniu. O wiele skuteczniejsza jest praca na materiałach uwzględniających ich potrzeby i ograniczenia niż na materiałach standardowych, kierowanych do przeciętnego ucznia.

SPRAWDŹ PUBLIKACJE