Szkoła z innowacją pedagogiczną PTD - co dalej
06/06/2022W ramach programu Szkoła z innowacją pedagogiczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji odbyło się 5 webinarów, a szósty – ostatni – już jutro. Nagrania wszystkich webinarów są dostępne na platformie Mobilna szkoła. W dowolnym momencie można wrócić do instruktażu stosowania takich narzędzi TiK jak Jamboard, Mentimeter, Padlet, poznać autorskie pomysły Marty Badowskiej i Małgorzaty Rożyńskiej na prowadzenie zajęć terapeutycznych Metodą Ortograffiti, znaleźć nietuzinkowe rozwiązania Krzysztofa Chojeckiego – Pana Pistacji – na przezwyciężenie trudności w matematyce, a także nauczyć się pracować z uczniem podwójnie wyjątkowym.
W pierwszej edycji ogólnopolskiego programu wsparcia szkół podstawowych wzięło udział blisko pięćdziesiąt placówek. Szkołom zaproponowano między innymi:
- praktyczne, bezpłatne szkolenia w formie webinarów, które odbywały się na platformie Mobilna szkoła;
- indywidualne konsultacje;
- możliwość zgłaszania tematów szkoleń realizowanych na dodatkowych spotkaniach online;
- pakiety materiałów i pomysłów na zajęcia z uczniami.
Ciekawym wydarzeniem tej edycji był specjalny webinar zorganizowany z okazji Dnia Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej oraz Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością. Zaproszenie na to spotkanie przyjął Przemek Staroń, co wzbudziło entuzjastyczne reakcje koordynatorek programu oraz ich uczniów i uczennic. Webinar wieńczyło zadanie warsztatowe, które wymagało od uczestników kreatywnej postawy, ale też zastanowienia się nad rolą wzajemnego szacunku w codziennych relacjach.
Pan Bulwa, praca wykonana w ramach zadania warsztatowego – „Przebierańcy: portrety rozbieżne”.
Autorami są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Redzie.
Tegoroczna edycja dobiega końca, a jej podsumowanie jest zaplanowane na 8 października. Podczas minikonferencji online, która odbędzie się na platformie Mobilna szkoła, będzie okazja do uczestniczenia w spotkaniach z ekspertami pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zostaną również wręczone podziękowania i certyfikaty dla wszystkich osób zaangażowanych w tej edycji programu. Na zakończenie odbędzie się uroczyste otwarcie drugiej edycji, która – realizowana pod nowym hasłem – będzie dobrą okazją do tego, aby pochylić się nad uczniami wymagającymi wsparcia w uczeniu się. Na uczestników programu będą czekały zupełnie nowe tematy szkoleń i webinarów, nowi, ciekawi prowadzący oraz gotowe materiały, scenariusze oraz pomoce przydatne w codziennej pracy z uczniami z dysleksją i nie tylko. Podobnie jak w pierwszej edycji, w szkoleniach i innych działaniach będą mogły brać udział całe rady pedagogiczne szkół zgłoszonych do programu.
Polskie Towarzystwo Dysleksji realizuje program we współpracy z Wydawnictwem OPERON, które organizuje webinary na innowacyjnej platformie Mobilna szkoła.
Tyle o tym, co nas czeka w przyszłym roku szkolnym. Tymczasem zapraszamy na ostatni webinar w ramach tegorocznej edycji: „Ortograficzne gry i zabawy wspierające nauczycieli i terapeutów”. Poprowadzą go Violetta Piasecka i Kamila Talaśka.
Cały czas można wracać do nagrań dotychczasowych webinarów:
- Kluby Ortograffiti jako przykład dobrej praktyki – Marta Badowska
- Przydatne narzędzia TiK (Jamboard, Mentimeter, Padlet) – Tomasz Rojek
- Matematyka bez trudności – Krzysztof Chojecki
- Zajęcia Ortograffiti z Bratkiem w szkole – od koncepcji do pozytywnych rezultatów – Małgorzata Rożyńska
- Dysleksja i zdolności w szkolnej ławce – co robić? – Maria Foryś
Dostęp do nagrań webinarów jest bezpłatny. Odpłatne jest pobranie zaświadczenia. Dochód jest w całości przekazywany na działalność statutową Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Autorzy Programu Szkoła z innowacją pedagogiczną PTD oraz prowadzący webinary nie pobierają honorariów.