Projekt „Bieg po zdrowie” przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z ekspertami
z dziedziny psychologii ma na celu uwrażliwianie młodych ludzi na negatywne skutki palenia tytoniu.

 

Codziennie w Polsce zaczyna palić około 500 chłopców i dziewcząt. Do kontaktu z papierosami przyznaje się aż 70% uczniów w wieku 12 lat,
ale – jak wynika z przeprowadzonych badań ‒ po papierosa sięgają już dzieci w wieku 8 lat, a bywa, że i w wieku 5 lat.

Według profesora Jerzego Stańczyka, im wcześniej dana osoba sięga po papierosa, tym dłużej pozostaje nałogowym palaczem. Dlatego tak ważne są działania mające na celu ochronę dzieci przed zgubnymi skutkami nałogu nikotynowego. Kształtowanie prawidłowej postawy młodych ludzi, ukierunkowanej na zdrowy styl życia, stanowi duże wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli.
 

Projekt antytytoniowej edukacji zdrowotnej

dziewczyna odmiawia zapalenia papierosa

Dla wielu rodziców szokującym odkryciem jest fakt, że ich dziecko pali papierosy. Wielu nastolatków sięga po pierwszego papierosa z ciekawości lub z powodu chęci przełamania bariery pomiędzy poczuciem bycia dorosłym a postrzeganiem swojej osoby jako dziecka. Często sięgnięcie po papierosa jest wyuczonym zachowaniem, które dziecko obserwowało u swoich opiekunów i naśladowało w zabawach. Taka osoba jako nastolatek może podjąć próbę palenia papierosów. Choć panuje powszechna moda na promowanie zdrowego stylu życia, dane dotyczące dane palenia wśród nieletnich są zatrważające.

Program antynikotynowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” jest skierowany do uczniów szkół, ich nauczycieli i rodziców. Materiały edukacyjne przygotowane w ramach projektu można wykorzystywać zarówno podczas tradycyjnych lekcji, jak i nauki zdalnej. Obejmują one:

  • podręcznik dla nauczyciela,
  • zeszyt ćwiczeń dla ucznia,
  • plakaty,
  • ulotkę informacyjną dla rodziców,
  • filmy edukacyjne dla rodziców i nauczycieli.

 
 
Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” są realizowane z wykorzystaniem metod aktywizujących i stymulujących kreatywność uczniów.

Szczegóły dotyczące projektu oraz wszystkie materiały można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/gis/programy-edukacyjne.

 

Źródło: MEN [https://www.gov.pl/web/edukacja/bieg-po-zdrowie-program-antytytoniowej-edukacji-zdrowotnej]