Boom technologiczny towarzyszy nam każdego dnia. Wraz z rozwojem technologii możemy obserwować zmiany zachodzące w naszej codzienności, w tym w miejscu pracy. Coraz więcej treści znajduje się w sieci, a doświadczenie ze zdalnym nauczaniem też nie pozostało bez refleksji. Technologie, kiedyś przedstawiane w literaturze i filmach science fiction, wykorzystujemy tu i teraz. Od 8 do 23 października 2022 r. trwa 10. edycja #CodeWeek. Celem inicjatywy jest rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Jakie atrakcje zaplanowano w ramach tegorocznej edycji?

 

Realny wpływ na rzeczywistość

programowanie

Czy nauka programowania będzie równie powszechna w szkołach, co język polski i matematyka? Im wcześniej uczniowie rozpoczną przygodę z programowaniem, tym bardziej naturalnie będą poruszać się w tym obszarze. Aby odczarować kodowanie i przekonać się, że składa się ono nie tylko z zaawansowanych procesów pisania programów, warto zacząć od elementarnej edukacji przez udział w #CodeWeek. W wydarzeniach związanych z #CodeWeek mogą brać udział szkoły na wszystkich etapach kształcenia, a także nauczyciele wszystkich przedmiotów. Jak podają organizatorzy, Tydzień Kodowania oferuje wszystkim uczniom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku tworzenia treści cyfrowych przez zapewnienie szkołom i nauczycielom bezpłatnych możliwości rozwoju zawodowego, materiałów dydaktycznych, wyzwań międzynarodowych i programów wymiany.

W inicjatywie biorą udział kraje europejskie, które rywalizują ze sobą pod względem liczby zorganizowanych przedsięwzięć promujących umiejętności cyfrowe, głównie związanych z programowaniem. W ubiegłym roku w #CodeWeek wzięło udział ponad 4 mln uczestników z ponad 80 krajów z całego świata. Średni wiek uczestników wynosił 11 lat, a 88 proc. wydarzeń odbyło się w szkołach.

Organizatorami przedsięwzięcia w ramach #CodeWeek mogą być pracownicy różnych instytucji (nie tylko edukacyjnych), szkoły, biblioteki, nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice. Ważne jest zarejestrowanie wydarzenia, aby wliczało się ono do europejskiego rankingu. W ramach Tygodnia Programowania każda chętna osoba może wziąć udział w ogólnodostępnych, bezpłatnych przedsięwzięciach dotyczących programowania. Wszyscy zainteresowani mogą uczestniczyć w spotkaniach informacyjnych i warsztatach w formule online. Przydatne informacje dotyczące prowadzenia innowacyjnych zajęć, materiały szkoleniowe, kursy online i formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie internetowej TUTAJ.

 
IT Fitness – Test Grupy Wyszehradzkiej 2022

Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć także udział w darmowym, ogólnopolskim teście umiejętności cyfrowych IT Fitness Test 2022, który jest prowadzony w Polsce (od 4 kwietnia do 31 października 2022 r.) oraz w pozostałych państwach Grupy Wyszehradzkiej. Uzyskane informacje posłużą do oceny stanu wiedzy i umiejętności z zakresu kompetencji cyfrowych wśród obywateli – głównie uczniów.

Związek Cyfrowa Polska za aktywność indywidualną oraz zaangażowanie szkół przygotował atrakcyjne nagrody, w tym nagrodę główną – budowę i konfigurację kompletnej sieci internetowej w całej placówce.

 

Źródło:

#CodeWeek2022 – Europejski Tydzień Programowania, MEiN, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/codeweek2022--europejski-tydzien-programowania (dostęp: 12.10.2022).