To już 16. edycja Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku będziemy go obchodzić 11 lutego, wtedy także odbędzie się konferencja skierowana między innymi do nauczycieli. Ponadto przez cały luty mogą Państwo organizować wydarzenia lokalne dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży
w sieci.

 

Idea Dnia Bezpiecznego Internetu 
uczen korzysta z laptopa otoczony tarczami

Inicjatorem DBI jest Komisja Europejska, a za organizację działań w Polsce odpowiada Polskie Centrum Programu Safer Internet. Dzień Bezpiecznego Internetu powstał, aby uświadomić wszystkim rolę każdego z użytkowników w tworzeniu przyjaznej i twórczej przestrzeni internetowej oraz wpływ tej przestrzeni na młode umysły. Włącza w działania wszystkich, którzy mają kontakt z dziećmi i młodzieżą – rodziców, nauczycieli i wychowawców – zaznajamiając ich z problematyką bezpieczeństwa online.
W ramach DBI zostanie zorganizowana konferencja, skierowana przede wszystkim do przedstawicieli sektora edukacyjnego oraz organizacji pozarządowych. Spotkanie odbędzie się 11 lutego. W gronie prelegentów znalazła się Nauczyciel Roku 2019 – Zyta Czechowska. Ci z Państwa, którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu, powinni wypełnić formularz rejestracyjny . Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie organizatora.

DBI: Działajmy razem! 

W tym roku wydarzenie odbędzie się podobnie jak w poprzednim roku pod hasłem: „Działajmy razem!”. Podkreślona została potrzeba współpracy między różnymi sektorami we wcielaniu w życie dobrych zmian w funkcjonowaniu internetu. Najważniejszymi z nich są:

  • promowanie pozytywnych zastosowań internetu,
  • promowanie tolerancji,
  • tworzenie kultury zrozumienia.

  

Zgłoś szkolną inicjatywę 

Państwo również mogą włączyć się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2020. Wystarczy, że do końca lutego zorganizują Państwo własną inicjatywę związaną z celem wydarzenia. Mogą to być: zajęcia edukacyjne, happening, gazetka szkolna, kampania informacyjna czy też konkurs. Inicjatywę warto zarejestrować najpóźniej do 20 lutego na stronie DBI, ponieważ otrzymają wówczas Państwo pakiety materiałów edukacyjnych. Ponadto zarejestrowane wydarzenia wezmą udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2020. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie organizatora.

Źródło: saferinternet.pl