Nie dzień, a cały miesiąc trwa nauczycielskie święto na Filipinach. Kulminacja obchodów przypada zwykle tuż przed Światowym Dniem Nauczyciela. Jak podkreślił szef filipińskiego resortu edukacji Armin Luistro, trwające miesiąc obchody miały uhonorować wysiłek w kształtowaniu młodych pokoleń, jakiego nie szczędzą pedagodzy na co dzień. W swoim przemówieniu Luistro podkreślał, że nauczyciele dzięki temu odgrywają kluczową rolę w kreowaniu przyszłości kraju. Co roku hasłem przewodnim obchodów Miesiąca Nauczyciela jest: „Mój nauczyciel, mój bohater”. 

Ostatnie świętowanie rozpoczęto 5 września i zakończono po trzydziestu dniach – w przeddzień Światowego Dnia Nauczyciela – 5 października. W ramach obchodów uczniowie przygotowywali m.in. felietony i rozprawki dotyczące ich pedagogów. Teksty te zostały opublikowane na stronach internetowych szkół oraz w szkolnych biuletynach. Oprócz tego nauczyciele otrzymali laurki, kartki, SMS-y i listy z podziękowaniami. W każdej szkole odbywały się uroczyste recytacje „Modlitwy za nauczycieli” oraz śpiewano tradycyjną pieśń na cześć nauczycieli „Panalangin para sa mga Guro”. Uczniowie przygotowali również widowiska taneczno-muzyczne i pokazy inspirowane tradycyjną kulturą Filipin. Największa feta odbyła się w PhilSports Arena, gdzie podczas kulminacji narodowych obchodów, przygotowanej na 4 października, zgromadziło się 7 tys. osób.

Co ciekawe, w coroczne świętowanie podczas Miesiąca Nauczyciela nierzadko włączają się również prywatne przedsiębiorstwa – oferują nauczycielom swoje usługi na preferencyjnych warunkach. Przykładowo: filipińscy pedagodzy za niewielki procent ceny mogli skorzystać z atrakcji popularnego parku rozrywki Enchanted Kingdom, położonego niedaleko stolicy kraju – Manili.

Ciekawostki z Filipin:

  • W 2011 r. rozszerzono okres nauki obowiązkowej. Odtąd edukację rozpoczyna każdy w wieku 5 lat (obligatoryjne przysposobienie przedszkolne), a kończy w wieku 18 lat (szkoła trzeciego stopnia, odpowiednik szkoły ponadgimnazjalnej).
  • Obecny minister edukacji Armin Luistro jest zakonnikiem. Należy do Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich (bracia szkolni, inaczej lasalianie). Zanim objął ministerialną tekę, był m.in. rektorem Uniwersytetu De La Salle w Manili.
  • Na Filipinach skala ocen różni się w zależności od typu szkoły, a nawet organu prowadzącego. Dla przykładu – w placówkach prowadzonych przez braci szkolnych obowiązuje ośmiostopniowa skala ocen, podczas gdy najbardziej powszechna, obowiązująca w większości publicznych szkół, jest skala jedenastostopniowa (z najwyższą oceną A+). Za to we wszystkich szkołach oceny oznaczane są kolejnymi literami alfabetu.