Bengalscy nauczyciele obchodzą swoje święto aż trzy razy w roku. Oficjalnie Narodowy Dzień Nauczyciela świętowany jest 19 stycznia. Do tego należy dodać 5 września i 5 października, kiedy to na całym świecie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Nauczyciela.

Wspomnienia wybitnych postaci, nagrody dla zasłużonych czy okolicznościowe przemówienia władz oświatowych to stałe elementy obchodów nauczycielskich świąt. Urozmaicają je zazwyczaj występy przygotowane przez uczniów – najczęściej są to pokazy taneczne, wzbogacone o elementy kabaretowe i piosenkarskie. Wolny od zajęć jest tylko 19 stycznia, jednak i we wrześniu nauczyciele zwyczajowo rezygnują z wykładów na rzecz luźnych pogadanek. 5 września to dla Banglijczyków ważna data. Dzień ten bowiem wiąże się z rocznicą urodzin Sarvepalliego Radhakrishnana, wybitnego pedagoga z indyjskim rodowodem. W Bangladeszu data ta jest traktowana szczególnie nie tylko przez nauczycieli, lecz także przez całą ludność.

Właśnie we wrześniu 2014 roku z orędziem do uczniów i pedagogów zwrócił się premier Bangladeszu. Przemówienie było transmitowane jednocześnie w telewizji i w sieci. Co ciekawe, wiążą się z nim pewne kontrowersje, bowiem na polecenie ministra edukacji w bengalskim rządzie dyrektorzy szkół mieli obowiązek zorganizowania publicznego wysłuchania przemówienia w swoich placówkach. Szkopuł w tym, że wygłoszenie mowy premier Narendra Modi zaplanował na godzinę... 17:00. Opozycyjni politycy skrytykowali tę inicjatywę, zmuszającą do pozostania w szkołach w dniu święta do późnych godzin popołudniowych.

System oświaty w Bangladeszu:

  • Bezpłatna i obowiązkowa jest tylko edukacja w szkole podstawowej. Dzieci rozpoczynają naukę w wieku 6 lat i kończą ją po ukończeniu sześcioletniego cyklu kształcenia.
  • Na równych prawach z publicznymi szkołami funkcjonują tu także islamskie szkoły religijne – madrasy.
  • W Bangladeszu obowiązuje literowy, sześciostopniowy system oceniania. Najwyższa nota to A, najniższa – F.