Dzień Nauczyciela w Holandii
22/12/2014Szkolne dyskoteki, klasowe poczęstunki, a do tego rozstrzygnięcie wielkiego plebiscytu na Nauczyciela Roku – tak obchodzi się Dzień Nauczyciela w ojczyźnie wiatraków i tulipanów.
Holendrzy obchodzą Dzień Nauczyciela na początku października. Często łączą narodowe święto z tym światowym – organizowanym każdego 5 października pod egidą UNESCO. Uczniowie wspólnie z rodzicami starannie przygotowują się na ten czas. Dzieci specjalnie na ten dzień przebierają się w kostiumy. Powszechnym zwyczajem są klasowe spotkania, podczas których uczniowie składają życzenia pedagogom.
Choć pedagodzy nie oczekują na prezenty, to nie raz zdarza się, że ten czy inny uczeń przynosi w dowód uznania jakiś miły prezent – kwiaty lub zioła w doniczce, kubek do herbaty wraz z zestawem herbacianym czy bilet na ciekawe wydarzenie artystyczne. Bywa też, że uczniowie wspólnie bądź samodzielnie przygotowują prezenty wykonane własnoręcznie lub po prostu rysunki albo laurki.
Zazwyczaj spotkanie klasowe urozmaica skromny poczęstunek. Popularne są potrawy z ziemniaków (często podawanych pod postacią smażonych placków), trzeba wiedzieć, że „patatjes” są jednym z podstawowych składników kuchni holenderskiej. Obecnie są jednak wypierane przez bardziej dietetyczne posiłki. Oprócz klasowych przyjęć w szkołach są organizowane dyskoteki i – tradycyjnie – także rozmaite występy artystyczne.
Centralnym punktem święta jest rozstrzygnięcie ogłaszanego wcześniej plebiscytu na Nauczyciela Roku. Zwycięzcy mogą liczyć na hojne nagrody, których wręczenie następuje podczas specjalnej ceremonii. W okolicach Dnia Nauczyciela zwyczajowo organizuje się również Kongres Nauczycielski, na którym pedagodzy nie tylko wymieniają się doświadczeniami, lecz także nawiązują znajomości.
Ciekawostki z Holandii:
- W holenderskich szkołach obowiązuje dziesięciostopniowa skala ocen: od 1 (najgorszej) do 10 (najlepszej).
- Młodzi Holendrzy zaczynają edukację szkolną już w wieku 4 lat. Obowiązkiem szkolnym są objęte dzieci w wieku od 5 do 18 lat, z tym że od 15. roku życia obowiązek ten jest częściowy (sprowadza się do konieczności uczestnictwa w określonych zajęciach dwa dni w tygodniu).
- Sprawy oświaty, nauki i kultury w Holandii nadzoruje jedno ministerstwo.
- W badaniach PISA 2012 holenderscy uczniowie uzyskali najlepsze w Europie rezultaty w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Za to słabiej niż polscy uczniowie poradzili sobie z wykorzystaniem wiedzy z dziedziny nauk o przyrodzie oraz z czytaniem i interpretacją.