Niestabilna sytuacja polityczna w tym dalekowschodnim kraju nie przeszkadza w świętowaniu Dnia Nauczyciela. Obchodzi się tu Światowy Dzień Nauczyciela wraz ze społecznością międzynarodową, a ponadto każdego 2 grudnia także Dzień Edukacji Akademickiej.

Centralnym punktem uroczystości w Myanmarze (daw. Birma) są akademie, podczas których władze oświatowe wyróżniają zasłużonych pedagogów i wykładowców. Natomiast uczniowie oraz studenci prezentują program artystyczny, na który najczęściej składają się skecze inspirowane życiem szkół i uczelni. Zwyczajowo podczas obu świąt nie może także zabraknąć muzyki – i to nie tylko popularnych utworów współczesnych wykonawców, lecz także tradycyjnej muzyki Khmerów czy górskich plemion.

W Światowy Dzień Nauczyciela są organizowane również konferencje oświatowe. Najważniejsze, pod auspicjami tutejszego resortu edukacji, odbywają się w największym mieście Myanmaru – Rangunie. W kraju od dziesięcioleci targanym konfliktami politycznymi istnieją regiony, w których system edukacji jest w katastrofalnym stanie. Globalne Partnerstwo dla Edukacji (agenda ONZ) szacuje, że nawet 900 tys. dzieci nie uczęszcza do szkół, pomimo spoczywającego na nich obowiązku. Od kilku lat rząd podejmuje intensywne starania o podniesienie poziomu edukacji. W tym celu opracowano m.in. program „Millenijne Cele Rozwojowe”.

Ciekawostki z Myanmaru:

  • Obowiązkowa edukacja trwa w tym kraju zaledwie 5 lat. Jedynie 50 proc. uczniów kontynuuje naukę w szkołach ponadpodstawowych.
  • W szkołach obowiązują mundurki dwuczęściowe. Góra garderoby musi być w kolorze białym, a dół – w zielonym.
  • Zdecydowaną większość szkół stanowią placówki państwowe.
  • W kraju tym w 1988 r. na dwa lata zamknięto wszystkie uniwersytety. Stało się tak wskutek demokratycznych protestów nazwanych z czasem „Rewoltą 8888”.