Dzień Nauczyciela w Sudanie Południowym
15/12/2014W tym roku Dzień Nauczyciela obchodzony był tu zaledwie po raz czwarty (i nic dziwnego, gdyż kraj ten formalnie funkcjonuje od 2011 r.). W tym jednym z najbiedniejszych rejonów świata świętowanie schodzi na plan dalszy, ponieważ uczniowie nie mają co zjeść w szkole, rodzicom trudno opłacić ich edukację, a nauczyciele nie mogą związać końca z końcem z powodu głodowych pensji.
Sudan Południowy to najmłodsze państwo świata. Niepodległość od Sudanu ogłoszono na mocy referendum przeprowadzonego w styczniu 2011 r. Kraj ten jest zarazem jednym z najbiedniejszych na świecie, a jego trudną sytuację pogarsza wojna domowa trwająca od 2013 r. Jednym z podstawowych wyzwań, przed jakimi stają południowosudańscy pedagodzy, jest przekonywanie rodziców, by w ogóle posyłali swoje pociechy do szkoły. Aż 70 proc. dzieci w wieku 6–17 lat nigdy nie przekroczyło progu sali lekcyjnej. Problematyczna okazuje się nie tylko konieczność pokrywania części kosztów kształcenia, lecz także zapewnienie jedzenia w szkole. By wspomóc rodziny, międzynarodowe organizacje humanitarne fundują w szkołach proste, wysokoenergetyczne posiłki.
Łatwo nie jest również samym nauczycielom. Przeciętna pensja w oświacie kształtuje się na poziomie 250–300 funtów południowosudańskich, tj. około 100 dolarów amerykańskich. To niewiele, nawet jak warunki panujące w Sudanie Południowym, stąd często nauczyciele wolą wykonywać lepiej płatne zajęcia. Roczne zarobki nauczycieli są zbliżone do jednomiesięcznych poborów stacjonujących tu żołnierzy sił pokojowych ONZ.
Skutkiem wieloletnich konfliktów zbrojnych i politycznych toczących się w tym regionie jest katastrofalny stan oświaty. Poziom analfabetyzmu w Sudanie Południowym wynosi 73 proc. i jest najwyższy na świecie. Problem dotyka szczególnie kobiet – tylko 16 proc. z nich potrafi pisać i czytać, a mniej niż 1 proc. dziewczynek kończy szkołę podstawową. System edukacji oparty jest w dużej mierze na pomocy organizacji humanitarnych i wolontariuszy z całego świata.
Pierwszy Dzień Nauczyciela był obchodzony tu w roku ogłoszenia niepodległości. Decyzją prezydenta został ustanowiony na 1 grudnia. Od 2013 r. święto obchodzone jest 1 października. W szkołach prowadzonych przez zagraniczne organizacje honoruje się również Światowy Dzień Nauczyciela 5 października.