Podczas gdy większość krajów obchodzi Dzień Nauczyciela 5 października, świat islamu świętuje ten dzień pod koniec lutego. Nie inaczej jest w Arabii Saudyjskiej. Z tej okazji są przygotowywane w szkołach okolicznościowe akademie.

Nauczycielskie święto w Arabii Saudyjskiej przypada na 28 lutego. Jednak nie jest ono obchodzone jako święto państwowe, dlatego nie jest to dzień wolny od pracy. Pamiętają o nim głównie lokalne społeczności, a przede wszystkim szkoły – tu odbywają się uroczyste apele, po których uczniowie prezentują część artystyczną.

Rząd nie inicjuje żadnych centralnych obchodów, choć władze oświatowe – na czele z ministrem edukacji – publikują bądź wygłaszają w tym dniu okolicznościowe mowy. Saudyjskie władze nie zapominają również o październikowym Międzynarodowym Dniu Nauczyciela. Najczęściej z tej okazji nauczyciele mogą liczyć na dobre słowo publicznie wypowiedziane do nich przez przedstawicieli władz. Co ciekawe, w Dżudda (głównym ośrodku miejskim na zachodnim wybrzeżu królestwa ropy naftowej) niektóre szkoły obchodzą Dzień Nauczyciela również 5 września. Nawiązują tym samym do dziedzictwa Sarvapallego Radhakrishnana, wybitnego hinduskiego pedagoga, filozofa, prezydenta Indii. Radhakrishnan urodził się właśnie 5 września w 1888 roku.

Ciekawostki z Arabii Saudyjskiej:

  • W saudyjskim systemie nauczania istotną rolę odgrywa kształcenie religijne. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbywa się aż 9 lekcji religii tygodniowo. Dla porównania matematyka, nauki przyrodnicze i historia obejmują dwanaście lekcji.
  • Obowiązkowa nauka trwa 6 lat. Dzieci rozpoczynają kształcenie w szkole podstawowej w wieku 6 lat.
  • Saudyjskie władze kładą nacisk na to, by kształcenie zawodowe przygotowywało przede wszystkim do profesji niezwiązanych z rynkiem ropy naftowej, w której wydobyciu Arabia Saudyjska jest jednym z liderów.