Czerwone jabłko to w Danii znak rozpoznawczy Dnia Nauczyciela. Wręczanie tych owoców jest najpopularniejszym sposobem wyrażania wdzięczności pedagogom. W podziękowaniu można także podarować nauczycielom kotyliony zakupione od organizacji charytatywnej. Dochód z ich sprzedaży wspiera rozwój edukacji w ubogich krajach.

Duńczycy świętują Dzień Nauczyciela wraz ze społecznością międzynarodową 5 października. Choć Światowy Dzień Nauczyciela świętuje się od 1994 r., to w Danii tradycja ta jest stosunkowo młoda. Nie w każdej szkole obchodzi się to święto, choć z roku na rok staje się ono coraz powszechniejsze. Najczęstszym wyrazem uznania i sympatii ze strony uczniów jest symboliczne wręczanie w tym dniu pedagogom świeżych jabłek. Popularne jest również wysyłanie nauczycielom okolicznościowych pocztówek, także drogą elektroniczną.

Z okazji Dnia Nauczyciela duńska organizacja humanitarna IBIS przeprowadza również sprzedaż kotylionów. Uczniowie wręczają je w dowód wdzięczności swoim nauczycielom, zaś pieniądze uzyskane ze sprzedaży wspierają rozwój edukacji w krajach ubogich. W tym roku środki powędrują do Sierra Leone, kraju zmagającego się z epidemią eboli. Zebrane środki zostaną przeznaczone na przeszkolenie nowych nauczycieli. Przed rokiem beneficjentami były szkoły z Nikaragui. Coroczną akcję obejmuje swoim patronatem ONZ.

Ciekawostki z Danii:

  • Duńczycy nie mają odpowiednika polskiej Karty Nauczyciela. Stosunki pracownicze są regulowane w większości poprzez układy zbiorowe między związkami nauczycielskimi a organami prowadzącymi szkoły.
  • W 2014 r., po kilku latach intensywnych debat i masowych protestach na ulicach Kopenhagi, wprowadzono w Danii reformę systemu oświaty. Do jednej z najpoważniejszych zmian należy wydłużenie tygodniowego wymiaru zajęć (nawet o 50% w wypadku szkół podstawowych) oraz zwiększenie nauczycielskiego pensum.
  • Jeszcze w 2012 r. średni roczny czas bezpośredniego kontaktu między nauczycielem a uczniem liczono w szkołach średnich na 377 godzin, przy średniej dla krajów OECD wynoszącej 658 godz.
  • Wiosną 2013 r. władze oświatowe, aby wymusić ustępstwa na związkach nauczycielskich, zamknęły na 4 tygodnie szkoły, jednocześnie zawieszając pensje nauczycielom (zastosowały tzw. lokaut, w Polsce bezprawny).
  • Zarobki duńskich nauczycieli są jednymi z najwyższych w Europie i kształtują się na poziomie ok. 50 tys. dol. rocznie, podczas gdy zarobki ich koleżeństwa z Polski wynoszą średnio ok. 18 tys. dol.