Dzień Nauczyciela obchodzi się w Erytrei od 1997 r. Do głównego, a zarazem najbarwniejszego elementu obchodów należą parady uczniów, studentów i samych pedagogów, jakie przemierzają ulice głównych miast Erytrei, w tym Asmary – stolicy kraju.

Święto przypada, jak w kilkudziesięciu innych krajach, na 5 października. W całym kraju są organizowane z tej okazji różnego rodzaju imprezy. Co roku ulicami najważniejszych miast Erytrei wędrują barwne korowody uczniów, ich rodzin oraz nauczycieli. Nad tłumem uczestników powiewają flagi, a czasem też transparenty z hasłami wdzięczności dla pedagogów i uznania dla ich misji. Oficjalną część uroczystości zawsze rozpoczyna odśpiewanie hymnu państwowego Ertära Ertära Ertära.

W niewielkim mieście Mendefera – siedzibie władz Regionu Południowego – szkolna społeczność wraz z pozostałymi mieszkańcami gromadzi się w sali kongresowej Koudo-Himbasha. We wspólnym świętowaniu biorą udział nie tylko pedagodzy, uczniowie i ich rodzice, lecz także przedstawiciele miejscowych urzędów i organizacji. Po części oficjalnej w Koudo-Himbasha bywają wystawiane musicale.

Ciekawostki z Erytrei:

  • Kształcenie w szkołach podstawowych trwa pięć lat. Kolejne dwa lata dzieci uczęszczają do szkoły ponadpodstawowej. Jest to jedyny okres obowiązkowej nauki.
  • W szkołach podstawowych nauczanie jest prowadzone w językach ojczystych (przeważnie tigrinia), a w szkołach średnich – po angielsku.
  • Przeciętna liczba uczniów przypadających na jedno pomieszczenie lekcyjne wynosi w szkołach podstawowych 63. Jeszcze trudniejsze warunki lokalowe panują w szkołach średnich – tu na klasę przypada 97 uczniów.