Do 30 czerwca potrwa badanie dotyczące zachowań growych młodzieży w Polsce. Odbędą się także szkolenia dla uczniów oraz wykłady dla nauczycieli i rodziców.

 

Cel badania 

chlopiec gra w gry komputerowe

Projekt „Granie na ekranie” to kontynuacja badań „Młodzi cyfrowi” prowadzonego w latach 2015‒2019. Nie tylko dzieci i młodzież korzystają z gier cyfrowych. Choć gry mogą stanowić zagrożenie, to jednak odpowiednio wykorzystane przynoszą wiele pozytywnych skutków pomocnych w procesie edukacji. Dzięki badaniu zostanie zebrana aktualna wiedza na temat używania gier cyfrowych przez uczniów. To pozwoli na wdrożenie edukacji w zakresie odpowiedzialnego grania, a także na opracowanie szkolnego programu profilaktyki dla młodzieży. A co za tym idzie ‒ zostanie stworzony program szkoleniowy, m.in. dla nauczycieli, dzięki któremu będą mogli Państwo promować świadome użytkowanie gier cyfrowych przez uczniów.
 

Szkolenia dla młodych wolontariuszy

Państwa uczniowie mogą zgłosić się również jako wolontariusze przekazujący rówieśnikom wiedzę na temat korzyści i zagrożeń wynikających
z grania. Wybrani spośród zgłoszonych wezmą udział w szkoleniu, podczas którego dowiedzą się:

  • jak grać w gry cyfrowe, aby pomogły w rozwoju;
  • co zrobić, żeby uniknąć negatywnych konsekwencji grania, np. uzależnienia.

 
Przeszkoleni uczniowie podzielą się nabytą wiedzą ze społecznością szkolną. Jak zgłosić uczniów do wolontariatu? Szczegółowe informacje znajdują się na stronie fundacji Dbam o Mój Z@sięg.

 
Wykłady dla nauczycieli 

Jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy przebieg edukacji w zakresie gier cyfrowych jest udział nauczycieli i rodziców. Bez Państwa wsparcia niemożliwe będzie promowanie odpowiedzialnego korzystania z gier cyfrowych przez uczniów. Z tego powodu w każdym województwie odbędą się otwarte wykłady dla nauczycieli i rodziców dotyczące m.in. profilaktyki e-uzależnień. Wykłady startują już 1 kwietnia 2020 r. Każda ze szkół ma szansę zostać gospodarzem projektu „Granie na ekranie” w swoim województwie. Warunki, jakie należy spełnić, żeby zostać szkołą partnerską, podano na stronie projektu.

 
Warunki uczestnictwa w projekcie 

Badanie potrwa do 30 czerwca 2020 r. Jego uczestnikami mogą zostać uczniowie od 10 do 20 roku życia. Aby zgłosić szkołę do badania, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny. Udział w projekcie jest bezpłatny. Więcej informacji na temat badania znajdą Państwo na stronie organizatora.

 

Źródło: MEN