Od wczoraj mamy wiosnę, choć jeszcze jej nie czujemy. Na krzewach pierwsze pączki, trawniki zabieliły się gdzieniegdzie przebiśniegami, ale pogoda wciąż jest kapryśna – to błyśnie słońcem, to chluśnie deszczem ze śniegiem. Na szczęście przed nami Wielkanoc – okazja do odpoczynku, spędzenia czasu z rodziną – czy to przy stole, czy na spacerze.

W tym roku Wielkanoc wypada wyjątkowo wcześnie, nie zdążyliśmy więc nacieszyć się okresem karnawałowym. Przed nami tydzień przygotowań – sprzątania, ozdabiana domów i gotowania. Niełatwo połączyć zorganizowanie świąt z pracą, dlatego podpowiadamy, jak ułatwić sobie to zadanie.

Porządki

Warto zacząć je wcześniej – rozłożyć na raty. Chyba że uznasz, że mycie okien w marcu nie jest niezbędne, podobnie jak trzepanie dywanów i wymiatanie pajęczyn zza regałów. Oczywiście do niezbędnych prac zatrudniamy domowników.

Ozdoby

Można kupić gotowe. Jednak te wykonane ręcznie są o wiele piękniejsze, a często także trwalsze.

Jeśli nie jesteś mistrzynią / mistrzem robótek ręcznych, nie przejmuj się. Kup barwniki do jajek w kolorach pasujących do Twojego mieszkania. Przy okazji robienia jajecznicy dla całej rodziny przygotuj wydmuszki. Zabarwione i ułożone w misie lub wazonie, nadadzą całemu wnętrzu świąteczny nastrój. A jeśli chcesz poeksperymentować – zaopatrz się w pistolet do kleju i uformuj z wydmuszek wieniec na ścianę, drzwi lub stół.

Osobom wyjątkowo odważnym polecamy zlecenie przygotowania dekoracji dzieciom.

Posiłki

Przejadanie się nie jest modne, nie szykuj więc tyle jedzenia co dla pułku wojska. Zaplanuj starannie menu złożone z potraw, które lubią domownicy.

Polecamy przepisy na ostatnią chwilę:

JAJKA FASZEROWANE

Ugotuj jajka na twardo. Bardzo ostrym nożem przetnij każde jajko na pół – razem ze skorupką. Delikatnie wyjmij żółtko, zgnieć je, dodaj majonez, musztardę. Przypraw szczypiorem. Uformuj niewielkie kulki i włóż do łódeczek po żółtku.

Do farszu możesz dodać wędzoną rybę, szynkę lub paprykę.

MAZUREK KAJMAKOWY

Pieczenie mazurka możesz rozłożyć na kilka dni: pierwszego dnia zrób ciasto, drugiego je upiecz, a trzeciego wypełnij masą i udekoruj.

Sprawdzony przepis na kruche ciasto:

– 200 g margaryny (chłodnej)

– 2 szklanki mąki (najlepiej krupczatki)

– 3 żółtka

– 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

– opcjonalnie 3 łyżki cukru pudru (lub mniej)

– ulubiony aromat

Składniki zagnieć w kulę i włóż do lodówki. Możesz też kupić gotowe ciasto.

Schłodzone ciasto rozwałkuj, wyłóż na blachę i piecz z obciążeniem (np. fasolą) w 180 st. C przez ok. 25–30 min.

Kiedy blat ostygnie, posmaruj go ulubioną kwaśną konfiturą (z czarnych porzeczek, wiśni lub śliwek).

Utrzyj 50 g masła z masą kajmakową (zdecydowanie korzystamy z gotowej) i wyłóż na ciasto. Nie musi być równo.

Ozdabianie pozostaw dzieciom.

PIECZONA BIAŁA KIEŁBASA

Białą kiełbasę (koniecznie parzoną) natnij w kratkę z obu stron, posmaruj sosem żurawinowym (zmiksowaną żurawiną z odrobiną miodu).

Zapiekaj w piekarniku w 220 st. C (funkcja grillowania lub z włączoną tylko górną grzałką) do zarumienienia. Podaj z chrzanem.

Wesołych Świąt!