Wakacje się kończą. Polscy uczniowie odpoczywali przez 9 tygodni. Nie są to najdłuższe wakacje na świecie, ale też nie są najkrótsze. Oto krótkie zestawienie, ile wypoczywają uczniowie w innych krajach, i jakie zwyczaje towarzyszą wakacjom.

W Japonii ferie letnie są krótkie – trwają 5 tygodni. Nieco dłużej wypoczywają uczniowie z Korei – 6 tygodni. W Europie najdłuższą przerwą wakacyjną cieszą się młodzi Bułgarzy – jej długość waha się od 13,5 do 16,5 tygodnia. Finowie odpoczywają przez 10–11 tygodni. Tyle samo wolnego, co polscy uczniowie, mają nasi sąsiedzi – Czesi i Słowacy. Najkrócej latem cieszą się Anglicy, Irlandczycy, Holendrzy i Duńczycy – w ich krajach wakacje trwają 6–6,5 tygodnia.

Tyle na temat liczb. A jak dzieciaki spędzają wakacje?

W Korei Południowej, gdzie presja dobrych wyników szkolnych wywierana na uczniów jest ogromna, dzieci w czasie wakacji także się uczą. Korepetycje, szkoły prywatne, dodatkowe zajęcia – to one wypełniają młodym ludziom wakacyjny czas wolny. Podobnie rzecz ma się w Chinach. To w tych krajach o sukcesie lub porażce edukacyjnej decydują wyniki egzaminów ogólnokrajowych. W ich trakcie wokół szkół wprowadzany jest wręcz zakaz ruchu drogowego, by hałas nie przeszkadzał zdającym. Te kraje z naszej perspektywy są bardzo odległe – geograficznie, bo to druga strona globu, ale przede wszystkim kulturowo. Stąd też inne priorytety w edukacji (wszak tam uczniowie nie zadają nauczycielowi pytań – jest to uznawane za niekulturalne).

Jednak i w naszym kręgu kulturowym wakacyjna nauka nie jest wyjątkiem. Ferie letnie to czas nauki dla młodych Włochów. Ponieważ odpoczywają oni aż 3 miesiące, to często w tym okresie wykonują prace domowe – czytają książki z zadanych list lektur i rozwiązują ćwiczenia w specjalnie przygotowanych wakacyjnych podręcznikach. W tym roku przeciw takiemu systemowi opowiedział się Mamoiada Luciano Barone – burmistrz jednego z miast leżących na Sardynii, który w oficjalnym rozporządzeniu zabronił odrabiania lekcji i zachęcał do ciekawego spędzania czasu. W tym także do czytania inspirujących lektur, spotkań z przyjaciółmi i rozwijania swoich pasji.

Wakacje to przede wszystkim piękna pogoda, która umożliwia wylegiwanie się na plażach, maszerowanie długimi górskimi szlakami czy spędzanie całych dni na łódce. Nie każdy kraj jednak cieszy się upałami. Skandynawowie często żartują, że wakacje to dla nich najpiękniejszy dzień w roku. Mimo to wielu z nich zostaje w domu, zamiast wyjeżdżać na południe, gdzie upały są gwarantowane. W swoim kraju zostają również Francuzi, ale oni mają znacznie przyjemniejszy klimat. Francuskie dzieci szczególnie cenią sobie wypoczynek nad morzem – wówczas zamieszkują w wiekowych domkach, którymi dzieli się cała bliższa i dalsza rodzina. Podobnie jak w Polsce, rodzice mają mniej urlopu niż dzieci wakacji, dlatego wnuki często latem odwiedzają dziadków.

Natomiast wspólne dla młodzieży z różnych krajów jest to, że szukają w wakacje dodatkowego zajęcia zarobkowego.