Dotychczasowe reguły funkcjonowania przestają obowiązywać nagle, co przyczynia się w wielu przypadkach do odczuwania niepewności, a nawet lęku. Brak poczucia bezpieczeństwa nasila potrzebę poszukiwania dróg komfortu i uspokojenia.

 

Punkty odniesienia

Potrzeba bezpieczeństwa jest naturalna dla każdego człowieka. Obecnie najbardziej pożądana jest świadomość, że nie jest się narażonym
na potencjalnie zagrażające sytuacje lub stany. W obliczu napływających zewsząd doniesień o zachorowaniach oraz nowych rządowych wytycznych, dyskomfort spowodowany zaburzeniem poczucia bezpieczeństwa może się znacznie nasilać. Stałe punkty odniesienia, które wyznaczają kierunek działań, nawet tylko w skali danego dnia, to bardzo ważny element pozwalający zachować równowagę wewnętrzną. Równie istotne będą osoby w najbliższym otoczeniu, które w razie potrzeby będzie można poprosić o wsparcie.
 

Selekcja informacji

natlok informacji covid grafika

Unikanie smogu informacyjnego, czyli obcowania stale w obiegu niesprawdzonych, a spływających zewsząd informacji, może nieść za sobą negatywne dla samopoczucia skutki. Warto znaleźć źródła cennej wiedzy oraz wyznaczyć czas na zapoznawanie się z najnowszymi doniesieniami. Przebodźcowanie związane z nadmiarem informacji nie będzie dawało możliwości oczyszczenia umysłu i zrelaksowania się pod koniec dnia. Nie od dziś wiadomo, że stałe napięcie ma bardzo destrukcyjny wpływ na kondycję psychofizyczną. Warto szczególnie teraz zatroszczyć się o to, by nie dopuszczać do siebie nadmiaru treści i nie nakręcać spirali niepokoju. Choć specjaliści podkreślają, że nie ma złych emocji i każda niesie za sobą jakąś wartość, to kluczowym zadaniem w tym trudnym czasie jest troska o przewagę pozytywnych bodźców.

Jeżeli mają Państwo chęć poddania się refleksji i zastanowienia się, w jakim stopniu dbacie o swój dobrostan w tym trudnym czasie, zachęcamy do zapoznania się ze wskazówkami trenerki i edukatorki Anny Hildebrandt-Mrozek, która na łamach portalu Edunews pokazuje, co powinno mieć dzisiaj najwyższy priorytet. 
 

Źródło:

https://edunews.pl/edukacja-i-rodzice/rady-i-inspiracje/5221-jak-zadbac-o-siebie-kilka-lekcji-z-pandemii