10 stycznia 2020 odbędzie się kolejna, dziewiąta edycja corocznej akcji Noc Biologów. W wydarzeniu biorą udział zarówno polskie uczelnie, ogrody botaniczne oraz zoologiczne, jak i instytuty badawcze PAN, a także centra edukacji przyrodniczej. Tworzą razem nocną opowieść o fascynującej dziedzinie nauki, jaką jest biologia. 

 

Globalne zmiany środowiska 
logo nocy biologow

Zmiany środowiskowe powodowane przez człowieka mają ogromny wpływ na bioróżnorodność gatunkową, zanieczyszczenie powietrza czy przyspieszenie wymierania gatunków. Zmiany te są tematem wielu debat. Naukowcy z całego świata alarmują i powtarzają, że jeszcze nie wszystko stracone, a przy odpowiednich działaniach jest szansa na spowolnienie lub nawet odwrócenie tych niekorzystnych zmian środowiskowych. W związku z tym powinniśmy promować inicjatywy, które podejmują ten niezwykle istotny i trudny temat.

Na przełomie XX i XXI wieku miał miejsce szybki rozwój nauk biomedycznych. Współczesnym wyzwaniem staje się dalszy zrównoważony rozwój cywilizacyjny. Trudno się zatem dziwić, że nauki
o ziemi – takie jak biologia – przyciągają wielu chętnych do zgłębiania jej tajemnic.

Inicjatorem „Nocy Biologów” jest Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Jego celem jest również upowszechnianie wiedzy przyrodniczej wśród odbiorców
ze wszystkich grup wiekowych.

Tegoroczna edycja odbywa się w 34 ośrodkach naukowych na terenie całego kraju.
 

Dlaczego warto wziąć udział w wydarzeniu? 

Uczestnicy będą mogli zapoznać się wieloma zagadnieniami podczas wykładów, pokazów, warsztatów, zajęć terenowych i laboratoryjnych. Tegoroczna Noc Biologów odbędzie się pod hasłem „Globalne zmiany środowiska”. Główną tematem wydarzenia będzie wpływ zanieczyszczeń i zmian w środowisku na różne organizmy (człowiek, zwierzęta, rośliny) na wszystkich poziomach organizacji – od komórki do ekosystemu.

Spotkania organizowane na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego oprócz zajęć ściśle związanych z tematem przewodnim dotyczą również biochemii, biologii komórki, immunologii, endokrynologii, fizjologii rozrodu, antropologii, neurofizjologii, anatomii porównawczej, biologii bezkręgowców, entomologii, ewolucji strategii życiowych, ekologii oraz szeroko pojętej botaniki.

W ramach zajęć będzie można uczestniczyć w „Spotkaniu ze zwierzakami”, na którym będą prezentowane gatunki egzotycznej fauny. Uczestnicy będą mieli szansę bezpośrednio spojrzeć w oczy węża, podglądać życie różnych gatunków żółwi oraz zobaczyć na własne oczy jak kameleony zmieniają kolor.

 

Podczas Nocy Biologów organizowane są liczne konkursy m.in. „Biologiczne Koło Fortuny”, w którym do wygrania będą popularne Vademeca
i Testy i arkusze maturalne oraz Maturalne karty pracy ufundowane przez Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON.

Szczegóły programu można znaleźć na stronie wydarzenia nocbiologow.pl.

Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu!