„Za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia” – to uzasadnienie werdyktu Szwedzkiej Akademii, która za rok 2018 przyznała polskiej pisarce Oldze Tokarczuk Literacką Nagrodę Nobla.

 

Faworytka w konkursie

Tokarczuk to jedna z najbardziej cenionych i najczęściej tłumaczonych polskich pisarek. Od początku konkursu była wymieniana jako faworytka. To nie jej pierwszy międzynarodowy sukces. W 2018 za powieść „Bieguni” otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera. Dodatkowo jest dwukrotną laureatką najważniejszej nagrody literackiej w Polsce – Nagrody Nike – z 2008 roku za powieść „Bieguni” oraz z 2015 roku
za powieść „Księgi Jakubowe”.

Werdykt Szwedzkiej Akademii
medal nagroda nobla

W tegorocznym konkursie przyznano dwie nagrody w dziedzinie literatury – zaległą za 2018 i za 2019 rok. Pierwszego Literackiego Nobla otrzymała Olga Tokarczuk, drugiego – austriacki pisarz Peter Handke. W uzasadnieniu przyznania Nobla dla Polki Szwedzka  Akademia pisze „Tokarczuk nie traktuje rzeczywistości jako czegoś na zawsze ustalonego. Konstruuje swoje powieści na linii napięcia pomiędzy naturalnymi opozycjami – naturą i kulturą, rozumem i szaleństwem, męskością i kobiecością, wspólnotą i alienacją”. Pisarka została nagrodzona „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Laureatka skomentowała swój sukces: „Literacka Nagroda Nobla! Radość i wzruszenie odebrały mi mowę. Ogromnie dziękuję za wszystkie gratulacje!”.

Polacy nagrodzeni literackim Noblem

Olga Tokarczuk to piąty polski twórca nagrodzony Noblem. Jednocześnie jest drugą Polką i pierwszą prozatorką z tą nagrodą. Polscy pisarze uhonorowani Nagrodą Nobla to: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Isaac Bashevis Singer (1978), Czesław Miłosz (1980) oraz Wisława Szymborska (1996). W tym roku na liście kandydatów do tej prestiżowej nagrody znaleźli się m.in. Olga Tokarczuk i Adam Zagajewski.
 

Gratulacje do Olgi Tokarczuk płyną ze wszystkich stron świata. Wydawnictwo Operon wysyła je również z Gdyni. Gratulujemy także Peterowi Handkemu! Mamy nadzieję, że dzięki tej prestiżowej nagrodzie jeszcze więcej osób, w tym uczniów, sięgnie po książki Olgi Tokarczuk.
Jest to wielkie święto polskiej literatury – świętujmy, czytając książki laureatów!