Latem po zdrowie
10/07/2023Wakacje stanowią dobry moment, by zadbać o poprawę jakości życia swojego i bliskich. Realnie pomogą w tym regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu i praktykowanie wdzięczności. Warto spróbować wpleść je w grafik codziennych zajęć już teraz – latem. To dzięki nim można uniknąć groźnych chorób, które pojawiają się współcześnie coraz częściej.
Choroby cywilizacyjne to coraz większy problem w Polsce. Ponad 90 proc. przedwczesnych zgonów następuje w wyniku choroby cywilizacyjnej lub przewlekłej – podkreśla prof. Andrzej Fal z Narodowego Instytutu Medycznego.
Styl życia odgrywa znaczącą rolę w rozwoju najniebezpieczniejszych chorób XXI wieku: miażdżycy, otyłości i cukrzycy. Dlatego warto zastanowić się nad codziennymi wyborami. Kontakt z naturą, sport, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu i praktykowanie wdzięczności – to składniki przepisu na długie i szczęśliwe życie.
Czas na sport, a nie na choroby
Już umiarkowana aktywność fizyczna może zdziałać cuda w naszym organizmie. Brak aktywności jest po prostu groźny dla człowieka. Dosadnie, ale prawdziwie, ujął to Edward Stanley: „Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę”.
Wysportowane ciało to zbroja ochronna organizmu, która:
- zapobiega powstawaniu lub rozwojowi chorób,
- pozytywnie wpływa na pracę mózgu,
- wzmacnia funkcjonowanie organizmu,
- poprawia nastrój,
- uczy wytrwałości.
Siła płynąca z natury
Dzięki rozwojowi cywilizacyjnemu żyje się łatwiej i wygodniej, ale czy lepiej? Nie można zaprzeczyć, że postęp technologii dużo ludziom umożliwia – można podróżować, w szybkim czasie pokonując duże odległości, czy porozumiewać się na odległość. Nowoczesne sprzęty nieraz ratują ludzkie życie. Ale jednocześnie cywilizacja wpycha ludzi do pomieszczeń: domów, pracy, sklepów. Co z kolei powoduje stres, przebodźcowanie, rozdrażnienie, obniżenie nastroju, spadek energii i brak kreatywności. Richard Louv określa to zjawisko mianem deficytu natury.
Aby pozbyć się deficytu natury, niezbędne jest jak najczęstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Angielska pedagog Charlotte Mason rekomendowała w swoich pracach spędzanie przez dzieci od 4 do 6 godzin na powietrzu, natomiast pediatra i terapeuta zajęciowy Angela J. Hanscom pisze w swojej książce Balanced and Barefoot, że dla właściwego rozwoju dzieci powinny spędzać na dworze 3 godziny dziennie, co daje nam ponad 1000 godzin rocznie.
Wdzięczność, która wzmacnia
Co łączy Alberta Einsteina z Anną Shirley? Oboje wierzą w siłę płynącą z wdzięczności za to, co się ma i za otaczający świat. Żyli jednak w zupełnie innych czasach. Współcześni ludzie gubią się w nierefleksyjnym konsumpcjonizmie i byciu pewnym posiadanych zasobów materialnych. Takie myślenie o otoczeniu skutkuje nieumiejętnością doceniania czegokolwiek i napędza ciągłą pogoń za nieistniejącym ideałem. Na szczęście można odwrócić ten proces, robiąc krok wstecz.
Umiejętności odnajdywania radości w najprostszych czynnościach można się nauczyć. Można w tym celu założyć i prowadzić dziennik wdzięczności, w którym raz dziennie zapisuje się chociaż jedną rzecz, za którą chce się podziękować.
Korzyści z regularnej praktyki wdzięczności:
- zatrzymuje pogoń za nierealnym ideałem szczęścia,
- redukuje stres,
- eliminuje lęki,
- poprawia nastrój,
- dodaje energii do działania.
Reforma stylu życia z pozytywnym rezultatem na lata
Nie należy szukać wymówek, należy szukać okazji, by już dziś zacząć realizować przepis na długie życie. Aby utrzymać zdrowie na wysokim poziomie, oprócz aktywności fizycznej, spędzania czasu na łonie natury oraz praktykowania wdzięczności, należy zadbać o zbilansowane i nieprzetworzone posiłki.
Choć ciężko ocenić, która ze zmian będzie trudniejsza do wprowadzenia, to wszystkie są warte zachodu. W wakacje czasu jest niemało, zatem do dzieła!
Źródła:
- EKG 2023: choroby cywilizacyjne odpowiadają za 90 proc. przedwczesnych zgonów,
- https://zdrowie.pap.pl/zdrowie-w-ue/ekg-2023-choroby-cywilizacyjne-odpowiadaja-za-90-proc-przedwczesnych-zgonow (dostęp: 03.07.2023 r.).
- Nie szukaj wymówek, szukaj okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu, https://operon.pl/Aktualnosci/Po-szkole/Nie-szukaj-wymowek-szukaj-okazji-by-wyjsc-na-zewnatrz-po-zdrowie (dostęp: 03.07.2023 r.).
- Siła wdzięczności, https://operon.pl/Aktualnosci/Po-szkole/Sila-wdziecznosci (dostęp: 03.07.2023 r.).