Nauczycielskie postanowienia noworoczne
02/01/2024Rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego to doskonały moment, aby zastanowić się nad własnymi celami i planami na najbliższe miesiące. Dla nauczycieli, którzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu młodych umysłów, noworoczne postanowienia mogą być doskonałą okazją do refleksji i rozwoju zawodowego. Jakie postanowienia będą szczególnie wartościowe? Co zrobić, żeby tworzyć lepsze warunki dla siebie i swoich uczniów?Na co zwrócić uwagę, żeby zrealizować swoje postanowienia?
Noworoczne postanowienia mogą przyczynić się do stworzenia lepszej przyszłości zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Dlatego warto dobrze zastanowić się, co należy zmienić, aby poprawić jakość kształcenia. Należy przy tym pamiętać o dobrym szacowaniu zmian oraz znać mechanizmy psychologiczne utrudniające ich realizację.
Propozycje przydatnych i korzystnych ulepszeń
W zawód nauczyciela wpisane są rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Co roku uczestniczą Państwo w dziesiątkach szkoleń, kursów czy konferencji oraz starają się być na bieżąco z nowościami z dziedziny pedagogiki. Co jeszcze innego można zrobić, aby korzystnie wpłynąć na jakość kształcenia? Oprócz twardych umiejętności należy szlifować te miękkie. To one wspierają wachlarz kompetencji nauczyciela.
Obszary, o które warto zadbać w 2024 r.:
- samorozwój emocjonalny: troska o własny dobrostan, rozwój umiejętności odczytywania i regulowania emocji, korzystanie z technik relaksacyjnych, warsztatów uważności czy innych form radzenia sobie ze stresem;
- efektywne zarządzanie czasem, np. próba wykorzystania nowoczesnych technologii czy delegowanie uczniom niektórych obowiązków w ramach lekcji;
- kreowanie pozytywnego i inspirującego środowiska w klasie: wypróbowanie nowych metod oraz angażowanie uczniów w projekty społeczne, a także indywidualizacja procesu nauczania i wsparcie emocjonalne dla wychowanków;
- współpraca z rodzicami: próba większego zaangażowania rodziców w proces wychowania i nauczania dzieci w ramach szkoły, poprzez regularne spotkania, bieżące informacje o postępach i problemach oraz uczestniczenie w działaniach pozalekcyjnych.
Sabotowanie postanowień noworocznych
Na początku nowego roku kalendarzowego wiele osób deklaruje chęć wprowadzenia zmian. Ale błędów, jakie można popełnić przy ich wyborze także jest wiele. Brak dostatecznej motywacji i zrozumienia, dlaczego chce się coś zmienić skutecznie, nieumiejętność tworzenia nawyków, strach przed zmianą, niewyznaczanie celów oraz słaba wola – to przyczyny zaniechań realizacji postanowień noworocznych wymienione w artykule Klaudii Pingot Jak skutecznie spełniać noworoczne postanowienia? 5 niezawodnych wskazówek.
Psycholog Mirosław Brejwo w pierwszym odcinku podscastu Psychologia, którą warto znać wyjaśnia, czym jest „złudzenie planowania” i przedstawia jego mechanizmy: (…) to tendencja do tego, żeby nie doszacowywać czasu i zasobów na realizację planowanych zadań. (…) – wyjaśnia Brejwo. Dodaje: Dlatego ważne jest, żebyśmy mieli jak najbardziej realny obraz, jak jest to możliwe. Często ta tendencja wiąże się z ignorowaniem dodatkowych czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na powodzenie zadania.
Aby skutecznie realizować postanowienia noworoczne, warto więc zrozumieć psychologiczne aspekty związane z ich osiąganiem.
Co zrobić, żeby udało się wprowadzić planowane zmiany?
Proces realizacji założonych celów jest wyzwaniem, które wymaga zrozumienia psychologicznych aspektów i strategii. To znacząco zwiększa szansę na wprowadzenie zmian zakończone sukcesem.
Rozwiązania wspierające realizację postanowień noworocznych:
- realistyczna i rzetelna analiza celów – powinny być mierzalne, osiągalne, realistyczne i określone czasowo;
- podział celów na etapy, aby uniknąć przytłoczenia – realizacja krok po kroku;
- zapewnienie sobie wsparcia społecznego, które zwiększa poczucie odpowiedzialności i dostarcza wsparcia emocjonalnego;
- monitorowanie postępów, które może mieć pozytywny wpływ poprzez zauważenie osiągniętych już rezultatów;
- dostosowanie planów i elastyczność w ich realizacji;
- rozpoznawanie błędów myślowych – ocena realistyczności początkowych planów oraz ich poprawa na podstawie zdobytego doświadczenia;
- ćwiczenie samodyscypliny i wprowadzania nawyków.
Nauczyciel – kluczowa rola w formowaniu społeczeństw
Nowy rok kalendarzowy to czas nie tylko dla osobistych postanowień, lecz także dla zawodowego rozwoju. Państwo jako nauczyciele mają kluczową rolę w formowaniu przyszłości społeczeństwa. To odpowiedzialna funkcja, która wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Motywacja i pasja dostarczają Państwu energii do podejmowania tego wyzwania. Życzymy, aby w tym roku były one podlewane docenieniem i satysfakcją.
Źródła:
- Klaudia Pingot, Jak skutecznie spełniać noworoczne postanowienia? 5 niezawodnych wskazówek, „Zwierciadło”, https://zwierciadlo.pl/psychologia/166002,1,dlaczego-nie-spelniamy-noworocznych-postanowien-5-glownych-przyczyn-i-wskazowek.read (dostęp: 19.12.2023 r.).
- Mirosław Brejwo, Złudzenia, postanowienia, zmiany, odcinek 1 podcastu „Psychologia, którą warto znać”, https://www.youtube.com/watch?v=M1ouzp9ikSc&list=PLjO1lih3MRXHuYdqosLDmX88NOVQa6Mif&index=77 (dostęp: 19.12.2023 r.).