Tegorocznymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali działacz na rzecz praw dzieci w Indiach Kailash Satyarthi i pakistańska nastolatka, która przeżyła atak talibów, Malala Yousafzai. W uzasadnieniu Komitet Noblowski napisał, że obydwoje uhonorowano za „walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki”. Zdaniem komentatorów tegoroczny wybór Akademii sprawił, że Pokojowa Nagroda Nobla znowu stała się ważna.

Malala Yousafzai urodziła się 12 lipca 1997 r. w dolinie Swat, niedaleko granicy z Afganistanem. Jej ojciec był poetą, dyrektorem szkoły, działał na rzecz praw do edukacji. Kiedy w 2008 r. dolinę Swat opanowali talibowie, spalili telewizory i książki, nakazali kobietom zakrywać twarze i ciało w miejscach publicznych, a rodziny naciskali, by przestały posyłać córki do szkół. Wtedy Malala zaczęła pod pseudonimem prowadzić blog o codziennym życiu pod rządami talibów – o zamachach bombowych na szkoły i wrogiej atmosferze wokół edukacji dziewczynek. Stała się symbolem walki o prawa kobiet do edukacji. W październiku 2012 r., gdy wracała autobusem ze szkoły, została zaatakowana przez talibów. Cudem przeżyła postrzał w głowę i szyję. Ze względu na zagrożenie rodzina Malali przeprowadziła się na stałe do Wielkiej Brytanii. Nastolatka napisała książkę, a teraz prowadzi organizację pomagającą dziewczynkom w dostępie do edukacji. Wystąpiła przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. Otrzymała nagrodę im. Anny Politkowskiej i Andrieja Sacharowa.

Kailash Satyarthi urodził się w 1954 r. Mieszka w Delhi. Od ponad 30 lat walczy z problemem pracy niewolniczej dzieci, który w Indiach jest tematem tabu. Jak podkreślił Komitet Noblowski – laureat podtrzymuje tradycję Mahatmy Gandhiego. Stał na czele wielu pokojowych protestów; w 1980 r. założył Ruch dla Ratowania Dzieciństwa (BBA), który dotychczas uwolnił od niewolniczej pracy 80 tys. dzieci. Jest założycielem działającej od 1994 r. organizacji non profit Good Weave International. Instytucja przyznaje certyfikaty tym firmom i zakładom produkcyjnym, które nie wykorzystują dzieci do pracy przy wyrobie dywanów. Organizacja zyskała uznanie międzynarodowej opinii publicznej. Satyarthi od wielu lat lobbuje w parlamencie za zmianami w prawie i prowadzi kampanię modelowych „wiosek wolnych od pracy małoletnich”. Został wyróżniony m.in. amerykańską Nagrodą Wolności, Medalem Wallenberga, przyznawanym przez Uniwersytet Michigan, i hiszpańskim wyróżnieniem Alfonso Comin International Award. Dziennikarzom powiedział: Niewolnictwo dzieci jest przestępstwem przeciwko ludzkości. Samo człowieczeństwo jest tu składane na szali. Wciąż wiele zostało do zrobienia, ale jeszcze za mojego życia zobaczę koniec niewolniczej pracy dzieci.