europejski tydzien swiadomosci dysleksji
Pomysł organizowania Tygodnia Świadomości Dysleksji ma długą tradycję, bo jego początek sięga roku dwutysięcznego. Zrodził się podczas spotkania Europejskiego Towarzystwa Dysleksji. Wielkim orędownikiem tego dnia była i jest prof. Marta Bogdanowicz
 – inicjatorka i wieloletnia przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Idea powstała z potrzeby podkreślenia wysiłku rodziców, dzieci i nauczycieli, którzy na co dzień zmagają się z tematem specyficznych trudności w uczeniu się. Główne obchody mają przypadać na pierwszy tydzień października, ale ze względu na specyfikę różnych krajów, można przesuwać ten termin w obrębie października.

 

W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji (ETŚD) odbywają się pod hasłem „Nauczyciel bliżej dziecka z dysleksją”. Jest to zachęta do refleksji nad tym, jak nauczyciele mogą odpowiadać na potrzeby swoich podopiecznych oraz ich rodziców, którzy także potrzebują wsparcia. Równie istotnym zadaniem jest stworzenie uczniom pola do odnoszenia sukcesów, rozwijania talentów, a tym samym budowania ich pozytywnej samooceny. W te idee wspaniale wpisują się Kluby Ortograffiti.
 
Oto relacje z Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji z Kątów i Hrubieszowa, gdzie prężnie działają Kluby Ortograffiti – niech będą inspiracją do Państwa działań.
 

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Kątach. Animator Ortograffiti: Małgorzata Haczykowska

Planów i pomysłów było tak wiele, że nie zdążyliśmy ich zrealizować w ciągu zaledwie 5 dni. Postanowiliśmy więc nasze działania nieco rozciągnąć
w czasie. Na początku tygodnia na korytarzu szkolnym pojawiły się gazetki informacyjno-edukacyjne skierowane do uczniów i rodziców. Wśród starszych klas największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja znanych osób z dysleksją. Młodszym przypadły do gustu prezentowane ćwiczenia rąk, dłoni i palców, które mogą pomóc w pięknym pisaniu. Codziennie przed gazetką można było zobaczyć grupki uczniów, którzy z zapałem wykonywali przedstawione na zdjęciach ćwiczenia.

W drugim tygodniu zorganizowaliśmy w świetlicy szkolnej kącik czytelniczy „Poczytaj Bratkowi” oraz przeprowadziliśmy akcję „Podziel się książką”, której celem było wyposażenie nowo powstałej świetlicowej biblioteczki w książki dla dzieci i młodzieży.

klub ortograffiti szkola w katach

 

 

klub ortograffiti szkola w katach
 
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie. Animator Ortograffiti: Marta Kuczyńska

W szkole zawisły plakaty ortograficzne i gazetki okolicznościowe, dzięki którym można było utrwalić zasady pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną
i dowiedzieć się czegoś więcej o dysleksji. Odbyły się także akcje czytelnicze „Dzieci czytają dzieciom”, konkursy dla uczniów „Rysowana Ortografia”
pt. „Mój ulubiony bohater baśniowy”, „Trudne słowo na wesoło”, „Mój słowniczek ortograficzny”, a także konkurs ortograficzny „Dyktando na wesoło”.

Zorganizowano wystawę nowości książkowych „Lekturynki polecają kolegom”, gry i zabawy czytelniczo-ortograficzne dla uczniów klas II–III
oraz członków „Klubu Ortograffiti” z wykorzystaniem samodzielnie wykonanych gier planszowych i przestrzennych.

Dzięki przepięknej wystawie książek w szkolnej bibliotece powstał zaciszny i przyjemny kącik do czytania, oczywiście w towarzystwie pacynki Bratka. Były też konsultacje dla rodziców oraz szkolenie dla nauczycieli pt. „Nauczyciel bliżej dziecka z dysleksją”, w którym uczestniczyli nauczyciele
 z hrubieszowskich szkół. Uroczyste obchody ETŚD 2019 zakończono wręczeniem nagród konkursowych oraz wykonaniem wystawy prac plastycznych. Nagrodami w konkursach były słowniki ortograficzne oraz gadżety „Klubu Ortograffiti”.

klub ortograffiti szkola w hrubieszowie

 

 

klub ortograffiti szkola w hrubieszowie
klub ortograffiti szkola w hrubieszowie
klub ortograffiti szkola w hrubieszowie

 
I jeszcze jedna dobra wiadomość: można wciąż zakładać Kluby Ortograffiti! Zapraszamy