Niezależnie od kręgu kulturowego czy szerokości geograficznej, święto dzieci obchodzi się dziś praktycznie na całym globie. Nie licząc dokładnie, można znaleźć ponad pięćdziesiąt różnych dat
w krajach całego świata, jednak każda z nich służy temu samemu celowi: podkreśleniu praw dziecka, obowiązku ochrony młodego życia oraz celebrowaniu radości dorosłych z obecności nowego pokolenia.

 

Festiwal radości 

rysunek przedstawiajacy dzieci

Tureckie obchody Dnia Dziecka zasługują na szczególne wyróżnienie, ponieważ już od lat dwudziestych ubiegłego wieku mają charakter wielodniowego festiwalu. Gdy UNESCO ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Dzieci rok 1979, w Turcji zrodził się pomysł wypłynięcia z obchodami na szerokie wody i pod egidą TRT (korporacji radiowo-telewizyjnej) obecnie nawet pięćdziesiąt krajów angażuje się w to wydarzenie. Całość odbywa się pod hasłem „Miłość, Przyjaźń, Pokój” i rozpoczyna się od wspaniałej parady, której uczestnicy ubrani w ludowe stroje tańczą na największych ulicach miasta. Najważniejszą i uroczystą galę, która odbywa się 23 kwietnia, transmituje się na żywo, ale gościnny festiwal, pełen pikników i spotkań, trwa aż do 26 kwietnia. W 2007 roku padł rekord pod względem liczby krajów biorących udział w festiwalu – było to 61 państw.
 

Obudź swoje wewnętrzne dziecko

Trudno sobie wyobrazić rozszerzenie Dnia Dziecka do takiej skali, jak w Turcji. Zamiast tego warto dodać do tego święta element, którzy pozytywnie wpłynie również na osoby nawet bardzo dojrzałe. Obudzenie swojego wewnętrznego dziecka, zdaniem psychologów, może stać się błogosławieństwem.

Jak twierdzi Edyta Zając, psycholog i trener, wejście w kontakt ze swoim wewnętrznym dzieckiem umożliwia nam spojrzenie na siebie
z dystansu, przepracowanie trudnych emocji i przeżyć oraz lepsze poczucie się samemu ze sobą, w harmonii i akceptacji. Może czas, który dała nam pandemia, jest dobrym momentem na takie ćwiczenie i na to, aby stać się przyjacielem siebie. Wówczas mamy szanse na to, aby też lepiej wczuć się w potrzeby innych, co pozwoli nam stać się jeszcze lepszymi nauczycielami.
 

Źródło: edytazajac.pl