Najpierw były warsztaty w czterech niewielkich miejscowościach Małopolski. Teraz z zebranych tam doświadczeń mogą skorzystać nauczyciele z całej Polski. Muzeum Etnograficzne w Krakowie przygotowało darmowy „Zeszyt – teren działania”, czyli zestaw pomocy dydaktycznych wprowadzający uczniów w świat polskiej kultury ludowej.

„Zeszyt” ma być propozycją działań edukacyjnych, skierowanych do uczniów klas trzecich szkół podstawowych, a treści zostały dostosowane do podstawy programowej edukacji wczesnoszkolnej.

– „Zeszyt” zawiera trzydzieści propozycji ćwiczeń. Przeprowadzane zgodnie z zaproponowaną kolejnością układają się w kalendarz roku szkolnego nałożony na zmieniające się pory roku i kalendarz obrzędów (święta, Nowy Rok). Każde z ćwiczeń może też być wykorzystane osobno, o ile tylko zostanie uznane przez nauczyciela za ciekawą pomoc edukacyjną – tłumaczą pracownicy krakowskiego MEK. – Zależało nam na tym, by „Zeszyt” przez proste obserwacje i doświadczenia wykonywane przez uczniów samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłych rozbudzał ciekawość i wyobraźnię, skłaniał do poznawania najbliższego otoczenia, był ciekawym punktem wyjścia do rozmowy.

Powstanie i publikację „Zeszytu” poprzedziły warsztaty przeprowadzone przez pracowników muzeum dla uczniów czterech szkół działających w niewielkich miejscowościach Małopolski. Inspiracją były eksponaty zgromadzone w kolekcji MEK, a kiedyś używane lub wytworzone w tych miejscowościach: zegar, maska obrzędowa, łyżnik oraz naczynie z klepek. Przedmioty te nie tylko „wprowadzały” dzieci w świat dawnych mieszkańców osad, lecz także miały stanowić przyczynek do refleksji nad ich współczesnym znaczeniem.

„Zeszyt – teren działania” oraz pozostałe materiały można pobrać TUTAJ (oficjalna witryna Muzeum Etnograficznego w Krakowie)