Od lat z czytelnictwem w Polsce nie jest najlepiej. Dlatego od lat też jest ono promowane przy okazji różnych akcji społecznych. Która grupa czyta więcej – dorośli, dzieci czy młodzież? Od czego to może zależeć? I przede wszystkim, co zrobić, aby wreszcie znaleźć czas na chwilę sam na sam z książką?

 

Czytanie jest dla mózgu jak bieganie dla układu krążenia – poprawia jego efektywność. Regularna lektura zwiększa poziom skupienia oraz pozytywnie wpływa na pamięć, kreatywność czy inteligencję. No i przede wszystkim jest dobrym sposobem na odprężenie się.  Dlatego warto zarezerwować trochę czasu i zadbać o siebie, sięgając po książkę.

Raport Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce

ksiazki ludzie

Każdego roku Biblioteka Narodowa zbiera i podsumowuje dane dotyczące czytelnictwa wśród Polek i Polaków. Tutaj mogą przeczytać Państwo pełny raport. Dane uwzględniają podział m.in. na różne grupy wiekowe, źródła czytanych książek, ale także różne praktyki uczestnictwa w kulturze.

Badania z listopada wskazują znaczny wzrost czytelnictwa wśród nastolatków: 72% było czytelnikami książek w 2022 r. Aż 18% przedstawicieli grupy 15–18 lat deklaruje przeczytanie 7 i więcej książek w ciągu roku – to duży wzrost w stosunku do roku 2021. Tendencja wzrostowa w czytaniu wśród nastolatków pojawiła się już w 2020 roku.

Poziom czytelnictwa wśród osób starszych pozostaje na niskim poziomie z 2021 roku. Czy wskazuje na to brak czasu? Chyba nie, w końcu młodzież przygotowująca się do matury, również nie ma go w nadmiarze. Może bardziej chodzi inne priorytety. Jednak skoro czytanie jest jednym ze sposobów troski o własny dobrostan, to warto wprowadzić taki nawyk w życie.

Okazje do zanurzenia się w lekturze 

Z wprowadzaniem nowych nawyków czy zastępowaniem przyzwyczajeń wygodnych, ale niesłużących zdrowiu, wcale nie jest tak prosto. Ale można spróbować działać małymi kroczkami. Jeśli chodzi o czytelnictwo, to wystarczy poszukać sobie odpowiednich momentów, które przypominają o książkach. Nie muszą one być ściśle związane z lekturą książki papierowej – od czegoś trzeba przecież zacząć.

W sierpniu są przynajmniej dwa takie momenty:

  • 27 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Gier Książkowych – interaktywne zabawy z książką. Właśnie 27 sierpnia 1982 roku ukazała się pierwsza gra książkowa (gamebook).
  • 28 sierpnia – Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów – manifestowanie czytania komiksów w przestrzeni publicznej w dniu urodzin Jacka Kirby’ego, twórcy Hulka czy Fantastycznej Czwórki.

 
Coroczne akcje czytelnicze we wrześniu w Polsce 

Jeśli szukają Państwo wydarzeń czytelniczych, podczas których książka jest w centrum uwagi, to już we wrześniu obchodzić będziemy dwa takie „święta”.

Pierwsza akcja odbędzie się 9 września. Jest nią Narodowe Czytanie 2023, które zostało zainaugurowane już w 2012 roku. To ogólnopolskie wydarzenie, w czasie którego czytane są największe dzieła literatury polskiej. Obszerne fragmenty utworu są przedstawiane publicznie, co ma pozytywnie wpłynąć na ich znajomość i zachęcić do lektury. Podczas 12 odsłony Narodowego Czytania uczestnicy akcji odczytają „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Dzień Głośnego Czytania to równie wspaniała okazja do sięgnięcia po książkę. Obchodzony będzie w szkołach i bibliotekach 29 września. Jego celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Warto włączać ich w takie akcje i warto dawać dobry przykład.

 

Źródła:

  1. Stan czytelnictwa w Polsce w 2022 roku, https://www.bn.org.pl/raporty-bn/stan-czytelnictwa-w-polsce/stan-czytelnictwa-w-polsce-w-2022 (dostęp: 23.08.2023 r.).
  2. 2023 Nad Niemnem, https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem (dostęp 24.08.2023 r.).
  3. Międzynarodowy Dzień Gier Książkowych,https://www.kalbi.pl/miedzynarodowy-dzien-gier-ksiazkowych(dostęp: 23.08.2023 r.).
  4. Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów, https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-publicznego-czytania-komiksow(dostęp: 23.08.2023 r.).